Z Donbasu budou převezeny úlomky malajsijského boeingu, odvoz potrvá týden

07.11.2014

Doněčtí separatisté se dnes údajně s nizozemskými experty předběžně dohodli na odvozu zbytků havarovaného malajsijského letadla, sestřeleného v polovině července nad východní Ukrajinou. Podle ruské agentury TASS se operace uskuteční v pátek. Dopravu prý zajistí vzbouřenci, naložení nizozemská strana. Jako prostředník budou fungovat členové mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Vyjednávání se podle ruské agentury zúčastnili zástupci tří ministerstev samozvané Doněcké lidové republiky. Oblast pádu u východoukrajinské obce Hrabove bude zbavena min a povstalci na místo dodají pět železničních vagónů.

Za dopravu do Charkova mají ručit separatisté, odtud budou do Nizozemska transport doprovázet zmocněnci OBSE. 

Nizozemská strana zatím o dosažení "předběžné" dohody neinformovala. Podle ruských médií jsou nizozemští experti od dnešního dopoledne na místě katastrofy, obhlédli terén a některé předměty už připravili k odvozu. 

Sbírání a odvoz zbytků trosek malajsijského letadla potrvá zhruba týden. Dnes to podle agentury TASS oznámilo ministerstvo dopravy samozvané Doněcké lidové republiky, kterou na východě Ukrajiny vyhlásili proruští rebelové. 

"Trosky jsou rozesety na rozsáhlém území, potrvá poměrně dlouho, než budou všechny naloženy a odstraněny," uvedli separatisté, podle nichž již přípravné práce začaly. "Pokud se nic nepřihodí, budou trosky letadla zpět v Nizozemsku do příštího pátku," dodali rebelové.

Letadlo malajsijských aerolinií havarovalo 17. července za letu z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Na palubě zahynulo 298 lidí, většinou Nizozemců. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země - vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

 

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka