Pilotem na zkoušku: Je to super dárek, tvrdí instruktor

19.11.2014

Instruktor létání Robert Zahradník z brněnské Flying Academy neučí létat jenom studenty. Má za sebou i desítky letů pilotem na zkoušku, kde si mohou lidé vyzkoušet, jestli by je bavilo začít s výcvikovým kurzem na opravdového pilota. V rozhovoru pro flyMag.cz Zahradník popisuje, proč by měl let pilota na zkoušku zkusit každý zájemce o pilotní výcvik.

 

Jak dlouho už děláš instruktora létání?

Chvilku, přišel jsem k této profesi paradoxně díky zkušebnímu letu. Dostal jsem dárek na Vánoce a byl to poukaz na pilotem na zkoušku. Hodinku jsem si polétal a pak jsem si řekl, že by mě to asi bavilo. A začal jsem si dělat kurz při práci. 

 

Je běžné, že lidé po letu pilotem na zkoušku začínají výcvik?

Je to určitě možné. Tak jsem začal, jak už jsem říkal, i já. Je dobré, že si lidé létání chtějí vyzkoušet, než utratí velké peníze za licenci.

 

Když už jsi měl PPL licenci, proč ses rozhodl udělat si kurz instruktora?

Ke kurzu instruktora je potřeba víc kvalifikací, než jen PPL, ale v podstatě jsem si řekl, že by mě to mohlo bavit. Práce instruktora je velmi zajímavá a různorodá. Kurz jsem si dělal v brněnské letecké škole Flying Academy. Do ní jsem se dostal přes jednoho známého, který mi řekl. že hledají instruktory. Tak jsem se šel zeptat a začal jsem dělal výcvik instruktora. 

 

Jak jsi začal létat pilota na zkoušku? Moc instruktorů je nelétá často... 

K tomu jsem se dostal velice prostě. Jednoduše mi dali schedule a já jsem začal. Už první let byl super, jen jsem se stresoval kvůli času, jestli to všechno stihnu včas. Ale lidi byli v pohodě, moc se jim to líbilo.

 

 

Jak přesně probíhá příprava na takové lety?

Probíhá to tak, že udělám s lidmi briefing, kde si vysvětlíme nějaké základy, jak to celé funguje, jaké má letadlo vlastnosti a jaké má ovládání. Projdeme si trasu, jak se dělí úlohy, kdo je pilot monitorující, kdo je pilot létající. A projdeme si krizové situace. Pak se jde do hangáru, uděláme veškerý checking  a letíme. Začátek, tedy komunikaci, navigaci, odlet a přílet, dělám já. Pilot na zkoušku letí po trase.

 

Na jakých strojích se létá?

Létá se na Cessnách 172 a 152. Ty jsou na výcvik ideální.

 

Dárkové lety se dají zakoupit v mnoha variantách. Např.:

- Pilotem na zkoušku pro tři osoby za 4 800 na jednu hodinu letu a 20 min řízení letadla 

- Noční let kolem Prahy, Brna či Ostravy pro tři za 5 800 na 30 min

Objednávejte na webové stránce flyingacademy.cz

 

Co jiného můžete nabídnout lidem, kteří nechtějí sami pilotovat, ale třeba jenom se proletět nad krajinou?

Mohou si vybrat ještě fotolety, kdy si v klidu užívají scenéri a třeba fotí přírodní krásy krajiny pod nimi. Tady už nepilotují, pouze se kochají po krajině. U pilota je jiné to, že reálně pilotuješ. Dostaneš se i k řízení.

 

Jaký je rozdíl mezi tím učit létat studenty leteckých škol a učit létat pilota na zkoušku?

Rozdíl je tam minimální. U studentů je super, že vidíš, že jim to jde, že se zlepšují. Dáš si s nimi druhý let a vidíš ten posun. U pilotů na zkoušku je to teprve začátek jejich pilotní cesty a ty můžeš být jejich úplně první instruktor, ukázat jim krásy létání. Je to super dárek. 

 

Zdroj: Redakce, Foto: Flying Academy

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka