Na Sinaj zamířila v pořadí už třetí letecká jednotka české armády

09.11.2014

Na šestiměsíční misi na Sinajský poloostrov odletěl dnes ráno z Prahy letoun CASA české armády s 12 muži na palubě. Vystřídají tam své kolegy, kteří na místě působí od května. Nová, v pořadí již třetí jednotka, bude pod velením majora Miloše Domina z 24. základny dopravního letectva pokračovat v následujících šesti měsících v plnění transportních a přepravních úkolů v rámci mise MFO (Multinational Force and Observers), sdělila dnes mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. 

 

Hlavním úkolem letecké jednotky je zajišťovat monitorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí a přepravu lidí i materiálu mezi stanovenými destinacemi. "Čeští vojáci od 4. listopadu 2013, tedy od počátku svého působení na Sinaji uskutečnili ve prospěch mise MFO 441 letů. Ve vzduchu strávili čeští piloti přes 585 hodin a přepravili více než 10.366 osob a téměř 240 tun materiálu," uvedla mluvčí. 

 

Armáda počítá s působením jednotky na Sinaji i v následujících letech. "V mandátu na roky 2015 a 2016 je tato jednotka zahrnuta," uvedl zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany brigádní generál Petr Mikulenka. 

 

Mnohonárodní síly a pozorovatelé jsou nezávislou organizací a na Sinaji dohlížejí na dodržování podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979. Česko působí v misi MFO na Sinaji od roku 2009. 

 

Nynější letecká jednotka na Sinaji by se měla do Prahy vrátit 18. listopadu. 

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka