Ruské vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor Estonska a Litvy

14.11.2014

Ruské vojenské letadlo včera večer narušilo vzdušný prostor Estonska a Litvy. Nákladní stroj typu Iljušin zachytily dvě nizozemské stíhačky F-16 hlídkující v oblasti v rámci obranné mise NATO. Ruské letadlo se následně odklonilo směrem na Kaliningrad ve stejnojmenné ruské enklávě mezi Polskem a Litvou. Informovala o tom agentura Reuters. 

 

Před více než týdnem Severoatlantická aliance informovala, že sleduje zvýšenou aktivitu ruských vojenských letadel v okolí svého vzdušného prostoru. Letos jich už bylo zachyceno přes stovku, což je více než trojnásobek všech loňských případů. 

 

Tento vývoj souvisí s krizí na Ukrajině, na jejímž východě podle NATO provádí Rusko zastřenou vojenskou intervenci. 

 

Z hlediska narušování vzdušného prostoru jsou nejohroženější tři pobaltské státy, které leží právě v cestě mezi Ruskem a kaliningradskou oblastí, kterou Moskva získala po vítězství v druhé světové válce a jež předtím patřila Německu. 

 

Podle Reuters ministři obrany Británie, tří pobaltských států a čtyř severských států (Norska, Švédska, Finska a Dánska) dnes uzavřeli dohodu o zvýšení spolupráce v oblasti předávání zpravodajských informací a o cvičení vzdušných sil kvůli zvýšené ruské aktivitě v severní Evropě. 

 

Kvůli ruskému postupu na východní Ukrajině uvalily Spojené státy i Evropská unie a další země na Rusko hospodářské sankce.

 

Zdroj: ČTK, Ilustr. foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka