Česko prodá Iráku nepotřebné letouny L-159. Stroje se snaží odprodat již dlouho

20.11.2014

Smlouva na prodej nepotřebných letounů L-159 do Iráku by mohla být podepsána v první polovině prosince. V příštích týdnech o ní bude jednat vláda. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra obrany Roman Molík. Na dodávce 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů korun se ministerstvo dohodlo se společností Aero Vodochody na konci srpna. Firma letouny koupí od armády a prodá je do Iráku. 

 

Podle Molíka už skončilo připomínkové řízení a smlouva je připravena. "Bude předložena vládě ke schválení, takže by mohla být podepsána v první polovině prosince. Vše běží podle plánu," uvedl Molík. 

 

Pokud se kontrakt podaří dokončit, česká armáda se díky prodeji do Iráku a již podepsanému kontraktu s americkou firmou Draken zbaví všech nepotřebných L-159. 

 

Armáda by měla Aeru Vodochody prodat 15 letadel, z toho 11 je zakonzervovaných a čtyři vojáci používají. Irácké letectvo si převezme deset jednomístných strojů, dva dvoumístné a tři budou rozebrány na náhradní díly. 

 

Ministerstvo obrany se snaží nepotřebné letouny prodat dlouhodobě. V červenci uzavřelo smlouvu, na základě které Aero Vodochody prodá letadla americké Draken International. Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel. Česko ale může jejich množství snížit, pokud by se dohodlo na prodeji L-159 právě s Irákem. Ministerstvo tak předpokládá, že se mu podaří udat všechny nepotřebné stroje, a získá tak více než miliardu korun. 

 

Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Pokud se všechny stroje skutečně podaří prodat, armáda ušetří desítky milionů korun za jejich uskladnění a za servis.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka