Za loňským požárem baterie Dreamlineru prý jsou konstrukční chyby

03.12.2014

Konstrukční chyby a nedostatečné testy stály za problémy, které loni přinutily odstavit flotilu letadel Boeing 787 Dreamliner. Vyplývá to ze zprávy amerických vyšetřovatelů. Dreamliner je považován za jedno z nejmodernějších dopravních letadel na světě, od uvedení do provozu ho však provázely četné problémy. 

 

Loni 7. ledna začalo v boeingu společnosti Japan Airlines po přistání v Bostonu hořet. V polovině ledna téhož roku pak bylo všech 50 letounů Dreamliner, které byly tehdy po celém světě v provozu, na několik měsíců odstaveno kvůli přehřívání baterií. Později se objevily ještě další technické problémy. 

 

Americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB) v pondělní zprávě uvedl, že v baterii zaparkovaného dreamlineru v Bostonu nastal zkrat, což způsobilo tepelný lavinový jev a vedlo ve výsledku k menšímu požáru. Posádka ani cestující v letadle tehdy nebyli a nikomu se nic nestalo. 

 

 

Vyšetřování podle agentury AFP ukázalo, že v šestém článku lithium-iontové baterie došlo k ději, který se označuje jako tepelný lavinový jev. Elektrický proud, který teče článkem, při něm způsobuje nárůst teploty baterie. To může vést k dalšímu nárůstu proudu i teploty a vést až ke zničení baterie. 

 

NTSB svalil vinu na výrobce baterie, japonskou společnost GS Yuasa, výrobce letadla, tedy americkou strojírenskou společnost Boeing, i na americký Federální úřad pro letectví (FAA). Regulátor prý nedokázal tuto konstrukční vadu objevit během certifikace, a jeho inženýři tak nepožadovali provedení testu. Použití této baterie prý FAA neměl ani dovolit a NTSB mu doporučuje, aby zlepšil pravidla pro hodnocení bezpečnostního rizika u nových technologií. 

 

Lithium-iontové baterie se běžně používají ve spotřební elektronice. Může u nich přitom docházet k problémům s přehříváním skrze jevy, kterým se věda zatím snaží plně porozumět. 

 

Boeing uvedl, že systém baterií v letounu 787 se po incidentu podstatně zlepšil, stejně jako bezpečnost letadla obecně. Společnost GS Yuasa uvedla, že zprávu z vyšetřování zatím zkoumá.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka