VIDEO: Jak bezpečně vzlétnout z měkké dráhy

04.12.2014

Cílem této techniky je efektivní a bezpečný vzlet z povrchu, do kterého se kola letadla začínají bořit. Letadlo tak musí během rozjezdu překonávat větší odpor. Typickým příkladem měkkých ploch jsou podmáčené travnaté dráhy po delších deštích, tedy poměrně častý jev.

 

    Doporučený postup vzletu

 

1) Nastavte doporučený úhel vztlakových klapek dle letové příručky. Klapky zvyšují vztlak a pomáhají přenést co nejvíce váhy letadla z podvozku na křídla.

 

2) Po vstupu na dráhu nezastavujte, ale rovnou přidejte vzletový výkon a pokračujte v rozjezdu. Současně začněte přitahovat řízení výškovky.

 

3) Během rozjezdu udržujte příď letadla ve správné poloze vůči horizontu a odpoutejte letadlo od země, jak nejdříve to bude možné. Rychlost rotace bude tedy nižší než obvykle. Řiďte letadlo jemně, vyvarujte se prudkého tahání za řízení.

 

 

4) Po odpoutání snižte příď letadla a leťte těsně nad dráhou v přízemním efektu, využijte sníženého odporu k akceleraci. Nadměrné stoupání v této fázi by vedlo k vylétnutí z přízemního efektu, prosednutí letadla, případně k pádu.

 

5) Po dosažení rychlosti Vy (případě Vx, pokud stoupáte přes překážku) zvedněte příď letadla tak, abyste stoupali touto rychlostí. V bezpečné výšce zasuňte klapky a pokračujte v odletu.

 

 

    Myslete dopředu

 

Úkony před vzletem jsou obvykle prováděny na vyčkávacím místě před dráhou, ovšem v případě měkké dráhy je pravděpodobné, že měkký povrch bude i na vyčkávacím místě a hrozí zapadnutí letadla. Proveďte tedy veškeré úkony před vzletem pokud možno na zpevněném povrchu (případně na stojánce), abyste se po vyjetí na měkký povrch již nemuseli zastavovat. Nezapomeňte se ovšem před motorovou zkouškou podívat, zda nemůžete ohrozit někoho za vámi.

 

Zdroj: O. Hruška, FA, Foto: FA

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka