Historii dálkových linek Československých aerolinií objasní kniha Dálkovky

08.12.2014

Kniha Dálkovky s podtitulem Zlatá éra ČSA zachycuje, jak vypovídá název, historii dálkových linek Československých aerolinií, a to od prvních letů na Kubu letadly Bristol 175 Britannia, až po ukončení dálkového provozu v roce 2009 s letadly Airbus 310.

 

Autorem knihy je Miloš Kvapil, jeden z kapitánů Ilyushinu 62, přičemž kniha je složena zejména ze vzpomínek pana Miroslava Kubrychta, navigátora stojícího u počátku dálkových linek, pana Oty Kolína, kapitána Airbusu 310 a dále z autorových vlastních vzpomínek. Vyprávění začíná tím, co předcházelo zahájení prvních dálkových linek mezi Prahou a Kubou, ke kterému nakonec došlo 3. února 1962 s letadlem Bristol Britannia 318, familiérně zvaným Británka, pronajatým od Cubana de Aviación.

 

Příběh dálkových linek pokračuje s provozem Ilyushinů Il-18 následovaným nástupem proudových Il-62 a rozšiřováním počtu destinací, a to směrem jak na východ, tak na západ. Závěr knihy se věnuje nahrazením Il-62 Airbusy A310, jež létaly na dálkových linkách od počátku 90. let do posledního letu do New Yorku 22. října 2009. 

 

Kniha zdaleka neobsahuje jen fakta týkající se provozu dálkových linek, naopak většina prostoru je věnována vzpomínkám a zážitkům. To nejen těm ze samotných letů, ale také z pobytů v exotických cílových destinacích, mezi které patří příhody například z Havany, New Yorku, Montrealu, Bombaje, Singapuru nebo Jakarty. 

 

 

Jediné, co postrádám, je éra úplně prvních dálkových linek spojujících Prahu a Jakartu letadly Tu 104 na konci 50. let. Mimo to se však jedná o velice zdařilou publikaci shrnující nejen historii dálkových letů ČSA, jež se nepochybně staly zásadní součástí historie této společnosti, ale též zajímavé příběhy posádek z těchto letů.

 

Kniha je napsána velice poutavě a jen těžko se od ní lze odtrhnout do dočtení poslední kapitoly. Doporučuji ji každému, koho zajímá dopravní létání a zejména pak minulost Českých, respektive Československých aerolinií.

 

Zdroj: J. Kodad, FA, Foto: Wiki

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 08.11.2019 13:11, Vložil : MduUyyqkr

Ремонт кузова

Odpovědět

Datum : 31.05.2019 23:26, Vložil : Alex25

http://umu.bip-ip.by/forum/user/7735/ http://novostimo.ru/forum/user/61067/ https://xn--e1aggfgdbaf2c2a8ae1b.xn--p1ai/forum/index.php?PAGE_NAME=profile_view&UID=1342 http://egclinic.ru/about/forum/user/1238/ https://patriot111.ru/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=7411

Eh..

Odpovědět

Datum : 10.12.2014 12:15, Vložil : Shuppik

..-no, já postrádám češtinu. Odkdy se v zemi zdejší píše Iljušin "Ilyushin"? U redaktora tristní, není-liž pravda? Ach jo. Poor puzzled McDonald guy.. :-)))

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka