Zmizelo další letadlo s 162 osobami mezi Indonésií a Singapurem

28.12.2014

Pouze několik desítek minut po startu zmizelo letadlo společnosti Indonesia AirAsia. Letělo na lince z indonéské Surabaje do Singapuru a na palubě bylo 162 lidí. Letadlo je považováno za pohřešované. Ve vzduchu už být nemůže, protože mělo palivo pouze na dvě hodiny letu. Další výsledky pátrání by měly být známé za několik hodin. 


Letadlo společnosti Indonesia AirAsia na lince z indonéské Surabaje do Singapuru se 162 lidmi na palubě dnes časně ráno místního času několik desítek minut po startu zmizelo z obrazovek radarů. Letadlo je zatím považováno za pohřešované, avšak indonéský viceprezident Jusuf Kalla na tiskové konferenci vyjádřil obavu, že se zřítilo. Indonésie večer místního času kvůli tmě přerušila pátrání, ani po deseti hodinách se nenašly žádné trosky. 

 

O příčinách potíží stroje, jehož pilot žádal o změnu výškové hladiny letu, aby se vyhnul bouřkové oblasti, se zatím jen spekuluje. Nejčastěji se hovoří o mimořádně špatných povětrnostních podmínkách, které také komplikují pátrání. Obnoveno by mělo být v pondělí v 06:00 místního času (dnes ve 24:00 SEČ). 

 

Letadlo už nemůže být ve vzduchu, protože mělo palivo jen na dvě hodiny letu. Bylo v něm 155 cestujících a sedmičlenná posádka. V ní bylo šest Indonésanů a jeden Francouz; na seznamu cestujících jsou hlavně Indonésané, tři Jihokorejci, a po jednom občanovi Singapuru, Malajsie a Británie. Kromě 138 dospělých cestujících bylo v letounu 17 dětí. Británie identifikovala svého občana jako ředitele energetické firmy Chi Man Choie, který letěl s dvouletou dcerou do Singapuru za manželkou. 

 

 

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,7 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,5 kilometru, aby se vyhnul bouři. Na radarových obrazovkách bylo letadlo ještě v 00:16 SEČ, avšak identifikovatelné bylo jenom přes automatický signál. O dvě minuty později z radaru zmizelo. Tato informace se liší od zprávy vydané společností AirAsia, podle níž byl kontakt přerušen v 00:24 SEČ. 

 

Od počátku se objevovaly informace o vraku, naposledy večer místního času indonéský server Bangka Post tvrdil, že trosky jsou východně od ostrova Belitung, který je u východního pobřeží Sumatry. Letadlo se před ztrátou kontaktu nacházelo mezi indonéským přístavem Tanjung Pandan a městem Pontianak v provincii Západní Kalimantan na Borneu; pátrání se soustřeďuje na Jávské moře. 

 

Airbus 320-200 s číslem letu QZ 8501 řídil zkušený pilot, který měl nalétáno přes 6100 hodin. Jeho synovec řekl, že strýc patřil k oporám rodiny a pomohl vždy, když někdo onemocněl nebo mu došly peníze. Je ženatý a má dvě školou povinné děti, jeho žena nepracuje. Z letadla nebylo zachyceno žádné tísňové volání. Letadlo bylo v provozu šest let a poslední technickou prohlídkou prošlo v listopadu. Patří společnosti Indonesia AirAsia, která je dceřinou firmou malajsijské skupiny AirAsia, jež provozuje nízkonákladové lety. Dnes mělo potíže i další letadlo AirAsia. V Malajsii se musel kvůli technickým problémům vrátit do Penandu stroj, který mířil do Langkawi. 

 

Pravidelná linka mezi druhým největším městem Indonésie a Singapurem je podle stanice BBC oblíbená mezi Indonésany, kteří využívají často možnosti nákupů a zábavy v Singapuru. 

 

Pomoc při pátrání po pohřešovaném stroji nabídla Malajsie, Austrálie i Jižní Korea a také americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB). Malajsie poslala do oblasti lodě a letadlo. Indie má poblíž tři lodě a hlídkovací letadlo. Na letištích v Surabaji i v Singapuru čekají na zprávy desítky příbuzných cestujících. 

 

"Je možné, že jde o nehodu," sdělil Kalla. S tragickým vysvětlením počítá i AirAsia, která dnes na internetu změnila barvu svého jasně červeného loga na šedivou. Odborníci zpochybňují spekulace o vině počasí. Expert na leteckou bezpečnost David Learmount řekl, že piloti naprosto rutinně žádají o změnu výšky letu, pokud se blíží bouřková oblast. "Nehovoříme o pouhých blescích a hromech.

 

Bouře mohou být mimořádně silné a středně velké letadlo dokážou roztrhnout, proto se jim piloti snaží vyhnout," řekl. Skeptický je k možnosti, že by někdo přežil, i kdyby letadlo dopadlo na hladinu. "Piloti se snaží udržet kontakt s dispečery do poslední minuty. Pokud přestali mluvit, muselo je něco vyrušit," tvrdí Learmount. 

 

Dnešní incident je letos třetí letecký problém spojovaný letos s Malajsií. V březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě a rozsáhlé pátrání po něm zůstává stále bez výsledku. 17. července byl nad Ukrajinou sestřelen letoun společnosti Malaysia Airlines s 298 lidmi. Letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru a nikdo z lidí na palubě nepřežil. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka