V roce 2014 bylo v letectví nejvíce obětí na životech za deset let

30.12.2014

Letošní rok byl pro leteckou dopravu tragický, obětí na životech bylo nejvíce od roku 2005. Samotných nehod letadel bylo ale rekordně málo, konkrétně pouze 111, což je nejméně od roku 1927. Jednalo se totiž o nehody, ve kterých přišel o život velký počet obětí. 


Končící rok 2014 byl pro leteckou dopravu mimořádně tragický, i když havárií bylo letos rekordně málo. Za tento paradox může několik nehod s velkým počtem obětí, kvůli nimž se nakonec počet mrtvých může vyšplhat na více než 1300, což je nejvíce od roku 2005. Z údajů ženevského archivu leteckých neštěstí (BAAA) však zároveň vyplývá, že se letos stalo jen 111 havárií, což je nejméně od roku 1927. 

 

 

Pokud se ukáže, že nedělní zmizení indonéského letounu se 162 lidmi na palubě způsobil jeho pád, půjde o leteckou nehodu s číslem 111, spočítal BAAA. Ačkoli tím letošní statistika počtu nehod bude nejpříznivější za posledních více než 80 let, důvodů k radosti mnoho není, a to zejména pro asijské aerolinky. 

 

Právě letecké společnosti v Asii totiž zažily černý rok. Ten začal v březnu dosud nevysvětleným zmizením letadla Malaysia Airlines na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, které se pravděpodobně zřítilo do moře i s 239 lidmi. V polovině července byl nad Ukrajinou sestřelen boeing stejné společnosti, kterým v tu dobu cestovalo 298 lidí. O týden později se zřítilo letadlo na Tchaj-wanu a o život přišlo 47 lidí, v srpnu pak pád letadla v Teheránu nepřežilo 39 osob. Velký počet obětí si ale vyžádala i červencová havárie letadla alžírských aerolinek nad Mali, při níž zemřelo 116 lidí. 

 

Obrovský počet obětí - celkem 1320, pokud započítáme i osoby z čerstvěq pohřešovaného letadla AirAsia - vynikne zejména ve srovnání s údajem za loňský rok. Podle agentury pro bezpečnost civilního letectví ASN v roce 2013 při leteckých neštěstích zemřelo "jen" 265 lidí, nejméně od roku 1945. Je ale nutné podotknout, že ASN a BAAA používají ve svých statistikách odlišnou metodiku. 

 

Navzdory hrozivým celkovým počtům mrtvých odborníci stále zdůrazňují, že letadla představují jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v roce 2013 denně bezpečně a bez jakékoli závady přistálo 100.000 leteckých spojů, které za rok přepravily celkem tři miliardy lidí. 

 

Naproti tomu při automobilových nehodách každoročně umírá přes 1,2 milionu lidí, uvedla loni Světová zdravotnická organizace (WHO).

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka