Najít černou skříňku zmizelého letounu pomůže akustické zařízení

02.01.2015

Černou skříňku zříceného indonéského letadla má objevit speciální tým vybavený akustickým zařízením. Černá skříňka by mohla rozluštit další informace ohledně pádu letadla. Záchranářům se dosud podařilo vytáhnout z moře 16 těl obětí z 162 osob na palubě.

 

Speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením bude dnes pátrat po černých skříňkách ze zříceného indonéského airbusu, který se v neděli potopil u ostrova Borneo. Na palubě letounu společnosti AirAsia podle dostupných informací zahynulo všech 162 osob. Dosud se podařilo z moře vytáhnout 16 těl obětí, informovaly světové agentury. 

 

Špatné počasí zatím maří pátrání a brání potápěčům, aby hledali vrak letounu A320-200, který letěl z indonéského města Surabaja do Singapuru. 

 

Francouzská agentura BEA ve čtvrtek večer oznámila, že dnes ráno na místo neštěstí dorazí loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů. Tým BEA se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus. 

 

 

Pátrání se soustřeďuje na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Zprávy o tom, že záběry ze sonarů pod hladinou identifikovaly temný předmět, který by mohl být trupem letadla, se ale nepotvrdily, uvedla agentura Reuters s odvoláním na indonéské činitele. 

 

I kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám bylo dosud vytaženo z moře jen 16 těl, z toho sedm během dnešního dne. Většinu z nich nalezla americká námořní loď. Vrtulník poté dopravil těla z torpédoborce USS Sampson do města města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Ostatky čtyř obětí již byly identifikovány a předány pozůstalým. 

 

Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít. V případě, že budou nalezeny i černé skříňky, bude možné zjistit, co bylo příčinou zřícení letounu. 

 

Jak uvedl jeden z indonéských vyšetřovatelů Toos Saniotoso, jeho experti "se snaží prošetřit veškeré aspekty". "Ať již jde o lidský faktor, technickou stránku, operační stránku, řízení letového provozu - všechno je pro nás velmi důležité," dodal Saniotoso. 

 

Velký problém představuje hlavně špatné počasí, uvedl šéf pátracího týmu Henry Bambang Soelistyo. V pátek v místě nehody mrholilo a oblačnost nebyla nijak velká, nicméně pro příští dny meteorologové předpovídají déšť, silný vítr a až čtyřmetrové vlny. Ostatky letounu se rovněž mohou neustále pohybovat kvůli silným mořským proudům. 

 

Na místě neštěstí operují lodě z Indonésie, Malajsie, Singapuru a Spojených států. Ze vzduchu pátrá po troskách stroje devět letadel, které prohledávají oblast o rozloze 13.500 čtverečních kilometrů. Dva letouny se 72 záchranáři a ještě speciální pátrací ponorku poslalo i Rusko. V příštích hodinách by se k nim měly připojit ještě další dvě japonské lodě a tři vrtulníky. Jak Soelistyo odhaduje, trup letounu by se mohl nacházet v hloubce 25 až 30 metrů. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 13:08, Vložil : ADIDAS KAWS X NMD

Nike Free Run 5.0,Nike Flyknit, ADIDAS KAWS X NMD http://www.gvfcu.com/

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 02:43, Vložil : air jordan 11 retro

cheap jordan shoes,cheap jordan shoes, air jordan 11 retro http://www.airjordan4shoes.org/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka