Pátrací týmy našly pod mořem dvě části letounu AirAsia

03.01.2015

Po dlouhých dnech hledání zřejmě našly pátrací týmy dvě části indonéského letounu v moři. Stroj se minulou neděli zřítil do moře poblíž Bornea. Údajně vletěl do bouře a to zapříčinilo jeho pád. Nehodu pravděpodobně nepřežil nikdo ze 162 lidí na palubě. Z moře již bylo vytaženo 30 těl. Potapěči pátrají stále i po černé skříňce. 


Pátrací týmy dnes nalezly v Jávském moři s největší pravděpodobností dvě velké části indonéského letounu, který se minulou neděli zřítil poblíž ostrova Borneo se 162 lidmi na palubě. Oznámil to podle tiskových agentur šéf indonéského pátracího týmu Bambang Soelistyo. Podle první předběžné zprávy indonéských meteorologů bylo hlavní příčinou pádu letadla špatné počasí. Stroj údajně vletěl do bouře. 

 

Z lidí na palubě letounu společnosti AirAsia se podle dosavadních informací nikdo nezachránil, do pátku se podařilo z moře vytáhnout 30 těl obětí. Indonéské úřady dnes rovněž oznámily, že společnost nejspíš porušila podmínky své licence. Nyní budou prověřovat její letový řád, letoun totiž před týdnem údajně neměl vůbec letět. 

 

Indonéská meteorologická agentura BMKG zveřejnila předběžnou analýzu povětrnostních podmínek, které v době pádu v oblasti panovaly. Ve své zprávě uvedla, že stroj nejspíš vletěl do bouřkových mraků. Na letadle se pak vytvořila námraza a došlo k poškození motorů, citoval ze zprávy singapurský deník The Straits Times. Satelitní snímky naznačily, že teploty se v dráze letu pohybovaly kolem minus 80 až minus 85 stupňů Celsia. Jak nicméně agentura rovněž sdělila, nejde o konečný závěr vyšetřování. "Je to jen jedna analýza toho, co se mohlo přihodit na základě dostupných meteorologických dat. Není to konečné stanovisko o příčině nehody," uvedla BMKG. 

 

 

Oba nalezené objekty se nacházejí zhruba 30 metrů pod vodou a Soelistyo je přesvědčen, že patřily hledanému letadlu. "Mohu vás ujistit, že jde o části letadla AirAsia, které hledáme," citovala Soelistya agentura AFP. Jeden předmět je dlouhý 9,4 metru, široký 4,8 metru a na tloušťku má 40 centimetrů. Druhý objekt je široký půl metru a je dlouhý 7,2 metru, dodal šéf indonéského týmu. 

 

Speciální pátrací tým se nyní bude pokoušet pořídit záběry nalezených předmětů pomocí dálkově ovládaného podmořského zařízení, řekl Soelistyo. V podmořském zkoumání zatím podle něj bránily vysoké vlny. 

 

Indonéské úřady předtím sdělily, že oblast pátrání dnes rozšířily a pátrací letouny mohly ráno využít nakrátko zlepšeného počasí. Podle pátracího týmu se vrtulníky začaly zaměřovat na jižní pobřeží Bornea. 

 

Speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením stále pátrá i po černých skříňkách ze zříceného airbusu. Špatné počasí zatím pátrání mařilo a bránilo potápěčům, aby našli vrak letounu A320-200, který letěl z indonéského města Surabaja do Singapuru. 

 

Indonéské ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že prověří všechny lety společnosti AirAsia. Podle ministerstva je možné, že by společnosti mohla být odebrána licence. Osudný nedělní let se totiž vůbec neměl uskutečnit. Společnost měla údajně povolení létat na této trase čtyři dny v týdnu, nikoli však v neděli. 

 

Dnes měla do oblasti neštěstí dorazit loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů, který se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus. 

 

Pátrání se v minulých dnech soustředilo na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít. 

 

Zdrpj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 16.07.2017 11:47, Vložil : Nike Shop UK

Nike Running Shoes, Nike Free Shoes, Nike Shop UK http://www.freerunwed.com/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka