Před 80 lety pilotka Earhartová přeletěla jako první z Havaje do Kalifornie

10.01.2015

Americká pilotka Amelia Mary Earhartová jako první na světě přeletěla trasu z Honolulu do Oaklandu. Stalo se tak přesně před 80 lety. Bohužel její vášeň pro letectví ji stála i život. V roce 1937 se pokusila obletět zeměkouli a před koncem cesty se její letoun zřítil i s navigátorem do moře. Trosky se nikdy nenašly. Za svůj život se jí podařilo dosáhnout množství rekordů ve světě letectví. 

  

Před 80 lety, 11. ledna 1935, si americká aviatička Amelia Mary Earhartová připsala další rekord - jako první na světě přeletěla trasu z havajského Honolulu do kalifornského Oaklandu. Nadšená letkyně měla v té době již za sebou jako první žena sólopřelet Atlantického oceánu, který absolvovala v roce 1932 z Harbour Grace na Newfoundlandu do Londonderry v Irsku. 

 

 

Jako spolucestující se však Earhartová přes "velkou louži" poprvé dostala již v roce 1928, tedy jen rok po průkopníkovi Charlesi Lindberghovi. Osudným se "Lady Lindy" (i jejímu navigátorovi Fredovi Noonanovi) stal v roce 1937 pokus obletět zeměkouli. Zbývala jí už jen asi čtvrtina cesty, když se letoun, pár dní před jejími 40. narozeninami, zřítil 2. července do moře. Jeho zbytky nebyly nikdy nalezeny.

 

Za svůj život překonala několik rekordů. V roce 1922 jako první žena letěla ve výšce zrhuba 4 250 metrů. V roce 1930 letěla jako první žena rychlostí 290 kilometrů v hodině. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka