K letounu DC-3 se pojí řada zvláštních příběhů

17.01.2015

Letadlo Douglas DC 3 Dakota nejspíše není třeba představovat. Jedná se o vůbec nejpočetnější dopravní letadlo a zároveň o jeden z nejzásadnějších strojů v historii letecké dopravy vůbec. Tento článek proto není zaměřen na historii nebo technická fakta, ale na některé zajímavé či bizardní události týkající se tohoto letadla. Zda-li se všechny skutečně staly či nikoliv, to se ale zřejmě již nedopátráme.

 

Chybějící části letadla

V roce 1957 se Dakota společnosti Frontier Airlines dostala do bouřky a během letu náhle klesla o 4000 stop. Letadlo i přes to dále pokračovalo v průletu bouřkou a nakonec bezpečně přistálo. Po přistání posádka při kontrole poškození letadla zjistila, že chybí asi 12 stop (asi 4 metry) dlouhý kus jednoho křídla. Ten byl později nalezen v horách, přes které letadlo letělo.

 

Jindy se letoun DC 3 společnosti Capital Airlines ve vzduchu srazil s jiným letadlem. I přes to, že letadlo přišlo o 5 stop (asi 1,8 metru) křídla a 4 stopy (asi 1,3 metru) křidélka, letadlo bezpečně přistálo bez jediného zranění na palubě.

 

Letadlo, které umí samo přistát

V roce 1957 došlo palivo vojenské DC-3 letectva Spojených států amerických kdesi nad státem Missouri. Všichni opustili letadlo pomocí padáku a bezpečně se dostali na zem. Letadlo bylo později nalezeno zcela nepoškozené uprostřed kukuřičného pole, kam samo doklouzalo a neřízené přistálo.

 

 

Rekordy v počtu cestujících

Jakkoliv byla Dakota navržena pro transport 21 cestujících, na Filipínách prý běžně převážela 40 osob, z Austrálie na Novou Guineu dokonce až 50 cestujících. 

Jiná DC 3 dokázala přepravit 76 osob z válkou zničené Číny, z čehož bylo 21 plně vybavených čínských vojáků, přičemž z letadla byla předem vymontována sedadla. Americký plukovník Jimmy Doolittle, jež se vracel z válečných operací v Japonsku a který letěl mezi ostatními cestujícími na palubě, později poznamenal, že kdyby tušil, že budou piloti natolik šílení, aby se pokusili vzlétnout s takovým počtem cestujících, raději by šel domů pěšky.

 

Rekordním počtem osob na palubě však je 93 lidí, které v roce 1949 transportovala DC-3 ze zemětřesením postižené oblasti v Bolívii. Nutno poznamenat, že značná část cestujících byly děti, nicméně i tak se jedná o poněkud vyšší číslo, než s jakým bylo počítáno při návrhu tohoto letadla.

 

O 25 let později byl však i tento rekord překonán, když DC-3 společnosti Continental Air Services na letu z Ku Lat do Saigonu (Vietnam) transportovala celkem 106 osob, z toho 98 dětí.

 

Let T212

V lednu 1974 se Dakota převážející zásoby potravin do jinak nedostupných oblastí v Chile dostala do špatného počasí. Letadlo se stalo prakticky neřiditelným, a proto se piloti rozhodli pro nouzové přistání do terénu. Při pokusu o přistání se letadlo převrátilo, ale i přes to nebyl nikdo ze šesti osob na palubě zraněn, všem se podařilo letadlo opustit a vydat se hledat nejbližší civilizaci. Přestože bylo pátrání po letadle zahájeno několik hodin po nehodě, situaci výrazně komplikovalo špatné počasí a trosky letadla se nepodařilo nalézt. Později byla nalezena pouze křídla, zatímco trup letadla byl i nadále nezvěstný.

 

O dvanáct let později byl nedaleko od místa nehody nalezen zvláštní dům. 

 

 

Zdroj: Stories of DC-3 (http://www.dc3history.org/stories_dc_3.htm), Instruktor letecké školy Flying Academy Jan Kodad

Foto: Stories of DC-3 House (http://www.douglasdc3.com/dc3house/dc3house.htm)

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka