Největší dopravní letoun Airbus A380 slaví deset let

18.01.2015

Největší dopravní letoun Airbus A380 slaví deset let od svého prvního vzletu. Do dvoupodlažního letounu se vejde přes osm set cestujících. Na délku měří 72,7 metru a rozpětím 79,8 metru. 


Před deseti lety, 18. ledna 2005, byl světu oficiálně představen největšího dopravní letoun Airbus A380. Do vzduchu se tento výsledek více než desetiletého vývoje vydal za přihlížení stovek lidí na místě v jihofrancouzském Toulouse a milionů fanoušků letectví u televizních obrazovek koncem dubna 2005. První cestující se dvoupodlažním letounem, do kterého se může vejít přes osm stovek cestujících, proletěli v říjnu 2007. 

 

Premiérový let uspořádaly Singapore Airlines. Právě v Asii a blízkém okolí Airbus našel většinu zákazníků, mezi jeho uživatele patří aerolinky ze Spojených arabských emirátů, Koreje, Číny, Malajsie, Singapuru, Thajska či Austrálie. V Evropě mají letoun, kterého se dosud vyrobilo zhruba 140 exemplářů a jehož cena přesahuje osm miliard korun, ve flotile Air France, Lufthansa a British Airways. 

 

Airbus A380 je s délkou 72,7 metru a rozpětím 79,8 metru největším strojem pro přepravu cestujících. Ve světě sice létá ještě větší letadlo, Antonov An-225, které však existuje jen v jediném exempláři a slouží pro přepravu obřích nákladů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka