Peru vytyčilo bezletovou zónu na obranu před pašeráky

05.02.2015

Kvůli pašerákům drog vláda v Peru vymezila část vzdušného prostoru na bezletovou zónu. Pašeráci drog totiž pašovali svoje zboží prostřednictvím malých soukromých letadel. Nové opatření má armádě v krajním případě umožnit sestřelení podezřelých letounů.


Část vzdušného prostoru nad územím Peru je od tohoto týdne bezletovou zónou. K jejímu vyhlášení sáhla ve středu vláda této jihoamerické země, která se potýká s pašováním velkého množství kokainu prostřednictvím malých soukromých letadel. Toto opatření má armádě v krajním případě umožnit i sestřelení letounů podezřelých z přepravy kontrabandu, k němuž nesáhla již téměř 15 let. 

 

Zóna, v níž platí zákazy přeletů veškerých civilních strojů, které nebudou mít povolení od armády, zahrnuje území peruánské džungle ve vysoko položených údolích řek Apurímac, Ene a Mantaro, které je známé pod zkratkou VRAEM. Právě zde je centrum peruánské produkce koky, jež tvoří základ pro výrobu pašované drogy. 

   

Peru je spolu s Kolumbií největším světovým producentem kokainu, který se ze země mimo jiné dostává právě vzdušnou cestou. Podle odhadů Spojených států, které podporují snahu současného peruánského prezidenta Ollanty Humaly o vymýcení ilegální produkce koky, putovalo přes peruánskou hranici v malých letadlech v roce 2013 až 180 tun kokainu. 

   

Místní úřady se v minulosti pokoušely podezřelé stroje nutit k přistání a armáda je v některých případech dokonce sestřelovala. Od této praktiky však upustila v roce 2001, kdy nechtěně zasáhla letadlo s americkou misionářkou a jejím dítětem. 

 

Podle šéfa peruánského protidrogového úřadu Alberta Otároly bude jakýkoli stroj bez oficiálního povolení k přeletu zóny považován za nelegální a armáda bude proti němu moci v krajním případě použít sílu. K zásahům má úřady zmocnit nová norma, kterou by peruánský parlament měl schválit v březnu. 

   

Většina drogových letounů míří podle Otároly do sousední Bolívie, odkud se kontraband dostává do Brazílie, z jejíchž přístavů míří velká část kokainu do Evropy. Druhá cesta vede přes středoamerické země do Spojených států. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka