USA chtějí bránit vojenským letům Ruska přes Vietnam do Tichomoří

13.03.2015

Spojené státy vyzvaly Vietnam, aby už neumožňoval ruským vojenským letadlům čerpat palivo na klíčové vietnamské základně Cam Ranh. Washington to zdůvodnil obavami ze zvyšování napětí v asijsko-tichomořské oblasti. S odvoláním na mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiovou o tom dnes informují zahraniční média.


Američtí vojenští představitelé v posledních měsících uvádějí, že Rusko zintenzivnilo letecké hlídky kolem Japonska a Jižní Koreje a že se svými letouny dlouhého doletu operuje až u pobřeží Kalifornie a u amerického ostrova Guam. Ten slouží jako důležitá tichomořská základna. Psakiová zdůraznila, že Spojené státy respektují svébytné právo Vietnamu uzavírat dohody s jinými zeměmi na využívání jeho území. Zároveň ale prohlásila, že by Hanoj měla zajistit, aby Rusko nevyužívalo vietnamského území k aktivitám, které mohou zvyšovat napětí v regionu.

 

 

Vztahy mezi USA a Vietnamem, které kdysi rozdělila vietnamská válka, se v poslední době zlepšují. Loni na podzim Washington zmírnil zbraňové embargo vůči Hanoji, ve snaze pomoci zemi proti rostoucím námořním ambicím Číny. O rok dříve Spojené státy Vietnamu slíbily více než polovinu z pomoci 32,5 milionu dolarů určené státům jihovýchodní Asie na podporu námořní bezpečnosti.

 

Přítomnost ruského vojenského letectva v evropském prostoru je v poslední době zdrojem starostí pro Severoatlantickou alianci (NATO). Loni kvůli ruským letadlům musely alianční stíhačky do vzduchu ve více než 400 případech, což bylo o polovinu více než v roce 2013. Ruské stroje se většinou pohybují v mezinárodním vzdušném prostoru, v některých případech ale prý narušily vzdušné hranice zemí NATO.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka