Francouzský ústavní soud zablokoval proces s manažery Airbusu

18.03.2015

Francouzský ústavní soud dnes nařídil zastavit proces vedený proti bývalým i současným manažerům největšího evropského výrobce letecké techniky EADS, nynější Airbus Group. Byli obžalováni ze zneužití neveřejných informací k obchodům na burze. Nejvyšší justiční instance v zemi podle agentury Reuters dospěla k závěru, že řízení před pařížským soudem je vedeno na základě neústavních právních předpisů. 

   

Zmíněný proces byl zahájen loni 3. října, ale soud ho hned v úvodu přerušil. Soudci tak chtěli umožnit, aby se ke kauze vyjádřil právě ústavní soud. Reagovali tím na žádost obžalovaných o zrušení procesu, protože už dříve byli v jiném řízení ve stejné záležitosti viny zproštěni. 

 

   

Prokurátoři po osmiletém vyšetřování manažery obvinili ze zneužití neveřejných informací, na jejichž základě se obohatili. Na jaře 2006 podle prokurátorů dosáhli značného zisku prodejem akcií EADS, protože věděli v předstihu o problémech s vývojem a výrobou letounů A380 a A350 a o výrazně se horšícím finančním výhledu skupiny. 

   

Akcie EADS se 13. června 2006 propadly o 26 procent v reakci na oznámení divize Airbus o odkladu výroby a dodávek A380 a varování skupiny před výrazně horšími finančními výsledky. 

   

Obhájci obžalovaných při zahajování procesu loni v říjnu především poukázali na to, že už v roce 2009 jejich klienty od těchto nařčení očistil francouzský úřad pro regulaci akciového trhu AMF, takže proces by se vůbec neměl konat. Jejich žádost o zastavení řízení se také opírá o rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva o nepřípustnosti dvojího souzení za jeden čin. 

   

Desetičlenný senát ústavního soudu, v němž zasedl i bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing, v dnešním verdiktu vyzval vládu k příslušné změně v zákonu. A to tak, aby lidé, které už vyšetřoval úřad AMF, nemuseli ještě čelit řízení před trestním soudem. Zároveň zablokoval nyní projednávané soudní kauzy tohoto druhu, což fakticky znamená, že nařídil zrušit soudní stíhání sedmi manažerů EADS. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka