letecký magazín
27.03.2015
Další letecké společnosti mění po úterním pádu německého letadla v Alpách pravidla bezpečnosti na palubě. Britské aerolinky Virgin Atlantic, Easyjet, Monarch a Thomas Cook a skandinávské SAS informovaly o tom, že od nynějška platí příkaz, aby v kokpitu byli během letu vždy nejméně dva lidé. Totéž bude nově vyžadovat i společnost Lufthansa, pod jejíž křídla patří i nízkonákladové aerolinky Germanwings, které provozovaly havarovaný airbus.
Stejnou změnu nařídily pro domácí letecké dopravce Kanada a Rakousko. Podle mnoha expertů ale takové pravidlo nic neřeší, protože člen palubního personálu případnou krizovou situaci nezachrání.
Pokud si jeden z pilotů potřebuje během letu odskočit třeba na toaletu, musí do pilotní kabiny přijít na dobu jeho nepřítomnosti někdo z palubního personálu, uvádí nová pravidla jmenovaných aerolinek. Podobnými pravidly se řada leteckých společností řídila už před pádem airbusu Germanwings - byly mezi nimi české firmy ČSA a Travel Service či britské Jet2 a Flybe a irská Ryanair.
Kromě britských firem na havárii úpravou bezpečnostního protokolu reagovaly třeba německé aerolinky Air Berlin, islandské Icelandair či norské Norwegian Air Shuttle. Další aerolinky nyní změnu pravidel bezpečnosti zvažují: diskuse nyní probíhá například v Austrálii nebo ve Francii.
Podle mnoha expertů ale takové pravidlo případům podobným havárii ve Francii, kdy se druhý pilot zamkl v kokpitu a kapitána nepouštěl dovnitř, zatímco letadlo nezadržitelně mířilo k zemi, nemůže nijak zabránit. Například bývalý šéf bezpečnosti polských aerolinek LOT Jerzy Dziewulski televizi TVN 24 řekl, že letuška nebo stevard nemohou katastrofu nijak odvrátit, protože v kabině nesmějí provádět žádné úkony. "Pilot v kabině řekne: Sedni si, na nic nesahej, ničemu nerozumíš. Já jsem ten, kdo tenhle stroj řídí," popsal Dziewulski hypotetickou konverzaci v kabině.
Na evropské úrovni zatím pravidlo "čtyř očí" v kokpitu letecké úřady neurčují. Povinně ho může zavést jen Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA). Naproti tomu v USA Federální úřad pro letectví (FAA) přítomnost dvou lidí v pilotní kabině nařizuje.
Zdroj: ČTK, Foto: Wiki
Vytisknout článek Přeposlat článek
Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.