Po nehodě airbusu se pozornost dál upírá na druhého pilota

29.03.2015

Zatímco na místě úterního zřícení německého airbusu společnosti Germanwings ve francouzských Alpách pokračuje rozsáhlá operace záchranářů, kteří hledají ostatky 150 obětí a druhou černou skříňku, upírá se pozornost médií a vyšetřovatelů zejména na osobu druhého pilota. Právě on je zatím hlavním podezřelým ze zkázy letounu, ačkoli úřady zdůrazňují, že se jako příčina pádu stále nedá vyloučit ani technická závada. 

   

Oficiálních informací potvrzujících hypotézu, že druhý pilot Andreas Lubitz způsobil havárii letadla úmyslně, je velmi málo. Vyšetřovatelé zatím sdělili jen to, že Lubitz byl v době havárie sám v kokpitu a že kapitán se k němu pokoušel násilím dostat. Německá prokuratura zatím informovala pouze o tom, že 27letý muž trpěl zdravotními obtížemi a že to v práci tajil. 

 

   

Ačkoli povahu jeho nemoci úřady nesdělily, německá média o ní široce spekulují. Nedělník Welt am Sonntag uvedl, že Lubitz trpěl "závažným psychosomatickým onemocněním" a vyšetřovatelé v jeho bytě našli mnoho léků. Vysoce postavený vyšetřovatel düsseldorfské policie listu řekl, že pilota léčilo několik neurologů a psychiatrů. List Bild am Sonntag zase napsal, že měl závažné problémy se zrakem.

   

Německý bulvární tisk přinesl i rozhovor s Lubitzovou bývalou přítelkyní. Podle ní pilot trpěl nočními můrami a prohlašoval, že jednou udělá něco, co změní celý systém, a že každý bude znát jeho jméno. 

   

Ve Francii i Německu lidé truchlí za oběti havárie, jejichž ostatky teprve bude třeba identifikovat. Podle odborníků to potrvá několik týdnů. Německo plánuje na 17. dubna smuteční mši, jíž se zúčastní i kancléřka Angela Merkelová a prezident Joachim Gauck. Bohoslužba se bude ve středu 1. dubna konat i ve vestfálském Halternu, odkud pocházelo celkem 18 cestujících - 16 studentů místního gymnázia a dvě jejich učitelky. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka