Jihomoravská záchranka loni zasahovala u 700 případů vrtulníkem

03.04.2015

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje loni více než v 700 případech použila k zásahu vrtulník. Řekla to mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. V roce 2013 bylo takových zásahů o sto méně, nárůst však Zuchová neuměla objasnit. Podle ní vrtulník zasahuje u případů, které si to vyžadují svojí závažností. Jihomoravský kraj zajišťuje leteckou záchrannou službu i pro část Zlínského a Pardubického kraje, a to jak ve dne, tak v noci. Záchranáři loni vyjížděli k téměř 95.000 zásahům.
   

Záchranná služba má jeden vrtulník a jeho vzlet stojí desítky tisíc korun podle toho, jakou vzdálenost urazí. Záchranáři rozlišují primární a sekundární zásahy. "Primární je v terénu, na ulici, na silnicích a jiných místech, kde je potřeba lékař a může tam být rychleji než pozemní posádka. Jsou to například nehody, u kterých hrozí akutní ohrožení životních funkcí a je tam například člověk v bezvědomí a musíme ho resuscitovat," řekla mluvčí.

 


   

Sekundárním zásahem se rozumí transport pacienta mezi nemocnicemi. "Pokud je to neodkladné a řešíme kritické stavy, těžká traumata a je důležitý čas, potom přepravujeme pacienty mezi nemocnicemi vrtulníkem," informovala Zuchová.
   

Vloni bylo 577 zásahů primárních a 131 sekundárních. "Posádky strávily ve vrtulníku skoro 33.000 letových minut," uvedla Zuchová.
   

Velkou část zásahů tvoří dopravní nehody, ale také interní choroby a ostatní úrazy. Někdy se stává, že vrtulník nemůže letět kvůli počasí. "Nejčastějším důvodem jsou špatné povětrnostní podmínky a mlha," dodala.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka