Němečtí lékaři chtějí lepší prohlídky pilotů

08.04.2015

Sdružení německých lékařů v letectví dnes vyzvalo, aby se v zemi zavedly důkladnější a častější zdravotní prohlídky pilotů. Reaguje tak na nedávnou smrt 150 lidí na palubě německého airbusu, jehož zřícení ve francouzských Alpách podle vyšetřovatelů způsobil nejspíš úmyslně kopilot, který měl psychické problémy. 

   

"Je také třeba zjišťovat užívání psychotropních léků a drog," řekl deníku Die Welt předseda sdružení Hans-Werner Teichmüller. Ukázalo se, že mladý kopilot trpěl v minulosti depresemi, přemýšlel o sebevraždě a navštívil několik psychiatrů. U něj doma se našly léky proti depresím. 

 

   

V současnosti piloti podstupují jednu běžnou zdravotní prohlídku ročně, která stanoví, zda jsou s to řídit letadlo. Prováděné laboratorní testy přitom podle německých médií nedokážou rozpoznat, zda pilot konzumoval léky proti psychickým problémů nebo drogy. Neprověřují prý dostatečně ani případnou přítomnost alkoholu v krvi pilota. 

   

Místopředseda sdružení německých lékařů v letectví Uwe Beiderwellen krátce po katastrofě stroje společnosti Germanwings za letu ze Španělska do Německa řekl, že zavádění psychologických testů do ročních prohlídek pilotů by bylo "přehnané". Avšak následné poznatky z vyšetřování povedou nejspíš k podobnému zpřísnění prohlídky pilotů i v dalších zemích. 

   

Letoun Airbus A320 havaroval 24. března při letu z Barcelony do Düsseldorfu. Zahynulo při tom všech 150 lidí na palubě. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že se strojem záměrně narazil do horského masivu ve francouzských Alpách druhý pilot Andreas Lubitz, který měl psychické problémy. Jeho pohnutky byly podle všeho sebevražedné. 

 

Evropská komise již dříve kritizovala Německo za nedostatečné prohlídky pilotů.

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka