V Mladé Boleslavi bylo otevřeno letecké muzeum

13.04.2015

V Mladé Boleslavi bylo v neděli otevřeno letecké muzeum. Nese název konstruktéra a aviatika Metoděje Vlacha, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem. Výstavba muzea stála Středočeský kraj přes 170 milionů korun a trvala tři roky. Expozici tvoří více než 25 historických letadel i různé letecké simulátory a další zajímavosti. 

   

V expozici jsou letadla z první světové války, meziválečného období i druhé světové války. Exponáty pocházejí z Nadačního fondu letadla Metoděje Vlacha, ze soukromých sbírek a jiných muzeí. Muzeum je rozděleno na dvě části. V jedné jsou letadla, která nelítají, ve druhé provozuschopná. Vedoucí muzea Vladimír Handlík dnes ČTK řekl, že muzeum podobného rozsahu v ČR není. "K těm velkým v Evropě patří také rakouský Hangár číslo 7 v Salcburku," uvedl Handlík. Co se týče počtu exponátů, patří mezi ty největší evropské Letecké muzeum Kbely, které má ve sbírkách 275 letadel, z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách a další jsou v depozitářích a nekrytých prostorech. 

   

Handlík očekává návštěvnost alespoň 40.000 lidí ročně. "Tato nová generace zvyklá na počítačové hry bude mít největší radost ze simulátorů," řekl. V muzeu budou od pondělí tři pracovníci, celkem by v něm mělo pracovat sedm lidí. Součástí programu budou i modelářské kroužky pro děti a komponované večery pro dospělé. Historická letadla by se měla veřejnosti představovat pravidelně třeba každý měsíc i ve vzduchu. "Chceme, aby se sem lidé vraceli," dodal Handlík. 

   

V muzeu už je k vidění například německá stíhačka z první světové války, americké sportovní letadlo z 30. let nebo jedno z nejslavnějších českých sportovních cvičných letadel Trenér. "Unikátní muzeum jistě do regionu přiláká mnoho turistů i ze světa," řekl středočeský hejtman Miloš Petera. 

   

"Musíme k technice více připoutat a přilákat mladé lidi," řekl při slavnostním otevření předseda vlády Bohuslav Sobotka. Zájem o studium technických oborů mezi mladými lidmi v ČR je menší, než je poptávka firem po takto vzdělaných zaměstnancích. Právě moderní muzea včetně moderních expozic i různých akcí pomáhají podle Sobotky k tomu, aby se nastartoval zájem nejmladší generace o technické obory. "Možná se mezi nimi najdou budoucí letečtí inženýři nebo inženýři, kteří najdou své uplatnění třeba tady v mladoboleslavské Škodovce," uvedl premiér. 

   

Součástí muzea, které bylo otevřeno u příležitosti Dne letectví a kosmonautiky, bude i restaurace, klubovna s knihovnou, vyhlídková věž nebo přednáškový sál. Roční provoz by měl stát zhruba čtyři miliony korun, zhruba dva miliony korun dostane muzeum jako příspěvek od kraje, další dva miliony by mělo vybrat ze vstupného. Základní vstupné bude stát sto korun. "To znamená, že z ekonomické stránky bychom potřebovali asi 20.000 až 30.000 návštěvníků ročně," řekl ČTK krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek. Podle něj by však roční návštěvnost mohla přesahovat i 50.000 lidí. 

   

Část peněz na výstavbu muzea měl Středočeský kraj původně získat z evropských dotací, což se ale nepodařilo. Přesto se muzeum začalo stavět. Případ kvůli tomu vyšetřovala policie, nakonec kauzu odložila. Dotace dostal kraj jen na vybavení interiérů za 15 milionů korun. Kraj stavbu muzea doplatí letos. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka