Za ohrožení bezpečnosti letadla soud uložil 2,5 roku vězení

15.04.2015

Za ohrožení bezpečnosti letadla dnes pražský městský soud cizinci uložil 2,5 roku vězení. Rus Jevgenij Rotshtein se podle obžaloby v roce 2006 pokusil o únos letadla, což ale dnes soud překvalifikoval na trestný čin s mírnějším trestem. Letadlo tehdy mířilo z Moskvy do Ženevy a po incidentu na palubě muselo nouzově přistát v Praze. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. 

   

Rotshtein, jenž se dříve jmenoval Dogajev, se podle spisu pokusil zhruba nad Varšavou ohrozit let po požití velkého množství alkoholu, hrozil také výbuchem letadla. Tehdy dvaatřicetiletý bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva letěl s rodinou na silvestrovské oslavy do Švýcarska. Domáhal se prý přistání v Káhiře, chtěl se dostat do pilotní kabiny a vyvolal rvačku. 

 

Muž naopak odmítal, že by chtěl stroj ovládnout. Hájil se tím, že byl silně opilý a řešil problém s letuškou. Posádce s dalšími cestujícími se ho podařilo zneškodnit, pak skončil v rukou české policie. Rus celou kauzu považoval také za spiknutí některých cestujících proti němu. 

   

Rotshteinovi hrozilo osm až 15 let vězení, protože podle obžaloby chtěl získat kontrolu nad letadlem. Soud ale tento čin překvalifikoval podle paragrafu, který říká, že chtěl pouze ohrozit bezpečnost letadla a hrozí u něj nejvýše tři roky vězení. Soud se tak ztotožnil s jeho obhájcem Adamem Černým, podle kterého se skutek popsaný v obžalobě nestal. Pro svého klienta žádal zproštění obžaloby. 

   

Podle předsedkyně trestního senátu Moniky Křikavové se prokázalo, že se incident při cestě na novoroční oslavy stal. Letadlo ale nechtěl unést a změnit jeho kurz. "To by postrádalo jakoukoliv logiku. Není to žádný terorista, kriminálník nebo gauner," uvedla Křikavová. Trestný čin ale podle soudu spáchal tím, že na palubě letadla oznámil nepravdivou informaci o tom, že má k dispozici nějaké výbušné zařízení. Letadlo pak kvůli tomu muselo nouzově přistát. "Jeho chování bylo takové, že vzbudilo důvodnou obavu, že u sebe má nějaké prostředky, které mohou být použity k likvidaci letadla," řekla Křikavová. 

   

Příčinou nestandardního chování muže na palubě bylo to, že si před letem vzal léky na bolest a ještě pil alkohol, což ukázaly dva znalecké posudky. Podle znalců sice byl příčetný, ale zároveň byl ve stavu komplikované opilosti, kvůli níž byl agresivní a měl zlost. Měl také značně snížené rozpoznávací schopnosti. 

   

Podle Křikavové byla kombinace léků a alkoholu časovanou bombou. "Byl ve stavu, kdy bylo hrubou chybou posádky, že ho na palubu vůbec pustila. Není pochyb, že byl významným způsobem pod vlivem alkoholu a léků ještě dříve, než nastoupil na palubu," zdůraznila Křikavová. 

   

Posádka podle ní také při letu špatně odhadla situaci, když se snažila muže v letadle zklidnit. Jeho fyzická agresivita a slovní výhrůžky přitom rostly. "Říct bomba nebo cokoliv takového naznačit na palubě letadla je z mého pohledu důvodem pro vyhlášení mimořádné krizové situace," podotkla Křikavová. 

   

Rotshtein po incidentu strávil dva roky v Česku. Pak odcestoval do Británie, kde získal azyl. V české vazbě skončil loni na podzim. Po mezinárodním zatykači ho totiž vydaly britské úřady s tím, že mají ohledně Česka jistotu, že zde bude mít spravedlivý proces. 

   

Soud dnes zároveň rozhodl o tom, že zatím Rotshtein zůstane ve vazbě. Důvodem bylo to, že v minulosti dvakrát v Česku složil kauci, ale pak odjel do Velké Británie. Muž ve vazbě strávil 27 měsíců, ze zbytku zatím nepravomocného trestu by mu tak zbývaly tři měsíce vězení. Jeho advokát hned podal proti rozhodnutí stížnost, a tak se vazbou bude zabývat pražský vrchní soud. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka