Potíže letadla se srbským prezidentem nezpůsobil motor, ale káva

22.04.2015

Náhlou ztrátu výšky letadla se srbským prezidentem Tomislavem Nikoličem minulý týden během jeho cesty za papežem Františkem nezpůsobila vážná závada na motoru, jak se původně uvádělo, ale rozlitá káva v pilotní kabině. Ukázalo to vyšetřování srbského úřadu pro civilní leteckou dopravu, napsala dnes agentura Reuters. Cestující propad během letu označili za hrůzný, letadlo se kvůli incidentu vrátilo zpět do Bělehradu. 

   

Nejdříve se mělo za to, že stroj se potýkal s vážnou závadou. Státní televize RTS uvedla, že službu vypověděl jeden ze tří motorů letounu Falcon-50. Stalo se tak ve výšce 10.000 metrů nad Jaderským mořem. Při vyšetřování se ale ukázalo, že druhý pilot Bojan Zorić údajně kvůli turbulenci rozlil na přístrojovou desku kávu a když se pokoušel vše napravit, nedopatřením zavinil pokles letadla. 

 

"Začal jsem desku otírat a omylem jsem spustil nouzový režim," tvrdí Zorić. Dodal, že to okamžitě odpojilo automatického pilota a letadlo začalo ztrácet výšku. Posádka proto převzala řízení, letovou hladinu stroje vyrovnala a poté požádala o návrat do Bělehradu. Zorić také řekl, že jeden z motorů skutečně vysadil, podařilo se ho ale znovu nastartovat. Letecký úřad v pondělí Zoričovi prozatímně odebral licenci. 

   

Lidé na palubě po příletu do srbské metropole vypovídali o hrůzném zážitku a o tom, že se podruhé narodili. Jedna z prezidentových spolupracovnic řekla, že byla po kabině smýkána sem a tam a že propad trval celou věčnost. Také prohlásila, že na palubu tohoto stroje už nikdy nevkročí. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka