Biden: USA Izraeli dodají příští rok bojové letouny F-35

26.04.2015

Spojené státy dodají Izraeli v příštím roce nové bojové letouny F-35. U příležitosti oslav izraelského Dne nezávislosti to ve čtvrtek ve Washingtonu uvedl americký viceprezident Joe Biden. Ujistil také, že případná dohoda s Íránem o jeho jaderném programu neohrozí bezpečnost Izraele. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

   

Podle Bidena jsou stroje F-35 to nejlepší, co má USA k dispozici, a Izrael jako nejbližší spojenec Washingtonu na Blízkém východě bude jediným státem, který letouny dostane. USA si chtějí být podle Bidena jisté, že si židovský stát zachová i do budoucna ve vojenské oblasti "kvalitativní převahu" nad svými nepřáteli. 

 

   

Biden směrem k publiku, v němž se shromáždili hlavně Izraelci a příslušníci americké židovské komunity, rovněž prohlásil, že jakákoli budoucí dohoda o íránském jaderném programu bude zajišťovat izraelskou bezpečnost. 

   

USA spolu s pěti dalšími velmocemi (Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo) vyjednali na počátku dubna s Íránem rámcovou dohodu. Do konce června by měla být vypracována dohoda konečná, která by omezila íránský jaderný program a umožnila zrušit protiíránské sankce. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednání s Íránem a jeho dosavadní výsledky dlouhodobě kritizuje. 

   

Bidenova účast na akci pořádané izraelským velvyslanectvím v USA je podle agentury Reuters další známkou, že se Washington snaží o uvolnění napětí ve vztazích s Izraelem, které především mezi prezidentem Barackem Obamou a premiérem Netanjahuem vyvolal právě rozdílný postoj k jednání s Teheránem. 

   

Izrael koupil v roce 2010 19 strojů F-35 za 2,75 miliard dolarů (téměř 70 miliard Kč). V únoru podepsal smlouvu na nákup dalších za zhruba tři miliardy dolarů (asi 76 miliard Kč). První z letounů Izrael podle Bidena dostane na konci roku 2016, poslední stroj by měl dorazit v roce 2021. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka