Slováci nakoupí za 261 milionů USD americké vrtulníky Black Hawk

29.04.2015

Slovensko nakoupí pro svou armádu devět amerických víceúčelových vrtulníků Black Hawk, za které zaplatí 261 milionů dolarů (6,5 miliardy Kč). Novinářům to dnes řekl slovenský ministr obrany Martin Glváč. Kontrakt zahrnuje i související výcvik pozemního personálu a servis samotných strojů, jejichž výrobcem je společnost Sikorsky Aircraft. "Jde o největší modernizační projekt armády," řekl Glváč s tím, že Slovensko nakupuje za ceny, které má armáda Spojených států. První vrtulník Black Hawk by měla Bratislava obdržet v příštím roce, poznamenal ministr. 

   

"Tento vrtulník není vyloženě bojový, částečně může podporovat pozemní vojsko," uvedl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu slovenské armády Milan Maxim. Řekl také, že armáda bude vrtulníky používat i na pomoc při živelních pohromách.

 

    

Na nákup vrtulníků vláda nevypsala mezinárodní tendr. Hlavní část splátek za stroje Black Hawk zaplatí Slovensko v prvních třech letech trvání kontraktu, který skončí v roce 2024. 

   

Podle Glváče Slovensko plánuje spolu s americkým výrobcem vrtulníků zřídit na Slovensku výcvikové centrum pilotů vrtulníků, kde by se mohli školit i zahraniční piloti. 

   

Nákup amerických vrtulníků je dalším krokem Slovenska v rámci odklonu od ruské vojenské techniky. Stroje Black Hawk nahradí ve výzbroji slovenské armády stávající víceúčelové vrtulníky Mi-17 ruské výroby, kterým končí životnost. Na výrobě vrtulníků Black Hawk se podílí i česká společnost Aero Vodochody. 

   

Slovenské ozbrojené síly se dlouhodobě potýkají se zastaralou technikou a kvůli snižování rozpočtu do své modernizace příliš neinvestovaly. Nynější vláda premiéra Roberta Fica však loni na podzim odstartovala velké nákupy pro armádu, když země uzavřela kontrakt s italskou společností Alenia Aermacchi na dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan. Slovenské ministerstvo obrany v současnosti připravuje nákup nových vojenských radarů a se Švédskem vyjednává o pronájmu stíhaček. 

   

Slovensko se loni zavázalo, že do roku 2020 zvýší výdaje na obranu na průměr evropských členů Severoatlantické aliance (NATO), což by podle dřívějších informací představovalo částku odpovídající asi 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země. V současnosti Slovensko dává na svou obranu asi procento výkonu ekonomiky. Neplní tak závazek vyplývající z členství v NATO, aby na armádu vynakládalo dvě procenta HDP. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka