Do Čáslavi dorazili piloti gripenů na mezinárodní cvičení

14.05.2015

Na vojenské letiště v Čáslavi na Kutnohorsku dnes dorazily stíhačky Jas-39 Gripen vzdušných sil Maďarska a Švédska. Jejich piloti se spolu s českými stíhači na stejnými strojích zapojí do mezinárodního cvičení Lion Effort pro armády provozující gripeny. Akce, která začíná dnes odpoledne a potrvá do 24. května, se účastní i Thajsko, ale bez své letecké techniky. Cvičení má mimo jiné připomenout, že švédské stíhačky střeží nebe nad Českem už deset let. 

   

"Letouny přilétávají. Už chybějí jen tři švédské gripeny," řekl ČTK dnes po poledni mluvčí základny Tomáš Maruščák. Program akce je podle něj rozdělen do dvou bloků. Zatímco dopoledne se bude létat podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících, odpolední program bude zaměřen na manévrový vzdušný boj a na úkoly přímé letecké podpory. "Skoro tři desítky letounů tak budou mít možnost spolu cvičit taktiku vzdušného boje a dále procvičovat techniky a procedury při kooperaci," shrnul Maruščák. 

 

   

V roce 2009 se cvičení konalo v Maďarsku, v roce 2012 ve Švédsku a letos je organizátorem Česká republika. Z českých vzdušných sil se do cvičení zapojují také lehké bitevníky L-159, útočné vrtulníky Mi-24, víceúčelové Mi-171 a transportní letoun C-295 CASA. K tomu 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic simuluje obranu letiště před nepřátelskými letouny. Z domovské základny cvičení podporují i německé Eurofighter Typhoon a polské F-16. Pro příznivce letecké techniky bude na závěr cvičení připravena letecká show a den otevřených dveří na základně. 

   

Konečný verdikt vyměnit dosluhující sovětské letouny MiG-21 za gripeny padl v červnu 2004, kdy vláda podepsala dohodu o pronájmu 14 švédských strojů na deset let téměř za 20 miliard korun. Další zhruba miliardu pak stála výzbroj. Loni vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy Kč. 

   

Prvních šest švédských stíhaček přiletělo do ČR 18. dubna 2005. Do výzbroje české armády byly gripeny zařazeny 26. dubna 2005 a český vzdušný prostor začaly střežit 1. července 2005. Do konce srpna téhož roku dodali Švédové i zbylých osm strojů. 

   

Pořízení letounů provázely kontroverze a podezření z korupce. S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Pražské vrchní státní zastupitelství loni rozhodlo o tom, že v kauze nikdo stíhán nebude, a případ definitivně odložilo. Podle úřadu nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit stíhání konkrétní osoby. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka