Česká armáda počítá v budoucnu s hojnějším využitím dronů

19.05.2015

Česká armáda počítá v budoucnu s hojnějším využitím bezpilotních prostředků, především pro průzkum terénu. Řekl to první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun. Zatím mají vojáci ve výzbroji izraelské drony značky Raven a od letošního ledna testují bezpilotní stroje ScanEagle z USA. Využívají je čeští vojáci v Afghánistánu. Drony hojně prezentují firmy a vývojáři na zbrojařském veletrhu Idet, který byl dnes zahájen na brněnském výstavišti. 

   

Baloun připomněl, že myšlenka využití bezpilotních letounů v armádě se objevila již po druhé světové válce. Nejdále ve vývoji a výrobě jejich nejmenší formy - dronů, postoupili podle něj Izraelci. Jejich drony Raven řadí odborníci k těm lehčím. Váží do deseti kilogramů. Americký ScanEagle je naopak těžší a čeští vojáci si na jeho využití teprve zvykají. 

   

Širší využívání dronů české armádě opakovaně doporučil prezident Miloš Zeman. Podle Balouna mají bezpilotní prostředky mnoho výhod, jsou ale poměrně nákladné. Využít je lze především na území, které je již ovládáno ze vzduchu, a to k monitoringu nebo mapování terénu. Některé z těchto strojů mohou nést rakety či další zbraně. 

   

Svůj dron prezentuje na Idetu například brněnské výzkumné centrum Ceitec. Tým jeho vědců z Ústavu automatizace a měřicí techniky již tři roky vyvíjí systém Cassandra. Tvoří jej pozemní roboti propojení s dronem, které kontroluje operátor s využitím speciální helmy. Pozemní roboti mapují terén. Plně automatický dron by je měl vystřídat ve chvíli, kdy roboti narazí na překážku, kterou neumí zdolat. 

   

"Ještě nám zbývá doladit automatické propojení pozemních robotů a dronu. Tento systém by mohl mít poměrně široké využití. Armáda jej může použít k ostraze objektů i průzkumu. Dron lze opatřit senzory a měřit v nebezpečné lokalitě radioaktivitu. Pomohl by i hasičům," řekl člen týmu vědců Luděk Žalud. 

   

Patrně největší využití v ČR měly zatím drony ve Vrběticích na Zlínsku, kde byly použity po výbuchu v areálu muničních skladů k leteckému průzkumu. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka