Odvolací soud potvrdil Rotshteinovi 2,5 roku za ohrožení letadla

10.06.2015


    Praha 9. června (ČTK) - Trest 2,5 roku vězení za ohrožení letadla pro Jevgenije Rotshteina z Ruska platí, rozhodl dnes odvolací Vrchní soud v Praze. Případ se týká incidentu z prosince 2006, kdy se tehdy pod jménem Dogajev podle obžaloby pokusil o únos letadla. Městský soud v Praze ale čin překvalifikoval na trestný čin s mírnějším trestem. Letadlo mířilo z Moskvy do Ženevy a po incidentu na palubě muselo nouzově přistát v Praze. Rotshteina čeká ve vězení ještě 21 dní, protože se mu do trestu počítají předchozí pobyty v české a zahraniční vazbě.

    Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné, lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Příčinou problému na palubě letadla byla podle soudu těžká opilost Dogajeva způsobená kombinací vodky, whisky a dozvuku léků na bolest. Soudce Michal Hodoušek uvedl, že městský soud případ vyřešil správně. Dogajev se podle něj letadla nemohl zmocnit, ani k tomu neměl důvod, protože letěl na dovolenou se svou rodinou. "Podstatné je, že kvůli stupni agresivity obžalovaného bylo nutné, aby letadlo přistálo, což znamenalo velké problémy. Očekávali bychom trochu více sebekritiky, učinil ale na nás dojem, že to uznává," dodal soudce.

    Letadlo podle soudce muselo přistát v Praze také kvůli zraněním Dogajeva, která utrpěl, když ho zneškodnili cestující a stevardi letadla. Rotshtein je podle svého obhájce Adama Černého již dostatečně potrestaný tím, jak dlouho se jeho případ táhne, přišel prý o majetek a podnikání a kauza mu komplikuje rodinný život. Soudce vypočítal, že díky předchozím pobytům ve vazbě zbývá Rotshteinovi 21 dní ve vězení. "Pak bude z výkonu trestu propuštěn a může se s naší justicí rozloučit," dodal Hodoušek.

    Rotshtein se podle spisu pokusil zhruba nad Varšavou ohrozit let po požití velkého množství alkoholu, hrozil také výbuchem letadla. Tehdy dvaatřicetiletý bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva letěl s rodinou na silvestrovské oslavy do Švýcarska. Domáhal se prý přistání v Káhiře, chtěl se dostat do pilotní kabiny a vyvolal rvačku. Muž popíral, že by chtěl stroj ovládnout. Hájil se tím, že byl silně opilý a řešil problém s letuškou. Posádce s dalšími cestujícími se ho podařilo zneškodnit, pak skončil v rukou české policie. Rus případ považoval také za spiknutí některých cestujících proti němu.

    Rotshteinovi hrozilo osm až 15 let vězení, protože podle obžaloby chtěl získat kontrolu nad letadlem. Městský soud ale letos v dubnu tento čin překvalifikoval. Dogajev podle něj pouze ohrozil bezpečnost letadla a mohl dostat nejvýše tři roky vězení. Ztotožnil se tak s obhájcem Adamem Černým, podle něhož se skutek popsaný v obžalobě nestal. Podle advokáta se také na incidentu podílel personál letadla, který pochybil už například tím, že opilému Dogajevovi dále naléval. Pro svého klienta žádal zproštění obžaloby.

    Trestný čin podle městského soudu muž spáchal tím, že na palubě letadla oznámil nepravdivou informaci o tom, že má k dispozici nějaké výbušné zařízení. Letadlo pak kvůli tomu muselo nouzově přistát.

    Rotshtein po incidentu strávil dva roky v Česku. Pak odcestoval do Británie, kde získal azyl. V české vazbě skončil loni na podzim. Po mezinárodním zatykači ho totiž vydaly britské úřady s tím, že mají ohledně Česka jistotu, že zde bude mít spravedlivý proces.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka