Na Le Bourget u Paříže začíná tradiční mezinárodní aerosalon

16.06.2015


    Le Bourget (Francie) 15. června (ČTK) - Na letišti Le Bourget u Paříže dnes začíná tradiční evropský mezinárodní aerosalon, který se zde koná každý druhý rok. Největší světovou přehlídku letecké techniky, která potrvá do neděle, otevře francouzský prezident François Hollande a pořadatelé čekají, že branami letiště do konce týdne projde na 130.000 návštěvníků.

    Pozorovatelé letos nečekají tolik velkých prodejních kontraktů jako v minulých letech, kdy letecké přepravce motivovaly k novým nákupům nízké úrokové sazby a vysoké ceny ropy. Výrobci letadel navíc začínají mít kvůli vlně nových zakázek opačný problém a stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech kolem 12.000 letadel v hodnotě celkem 1,8 bilionu dolarů (44 bilionů Kč).

    Jako každý rok lze nicméně čekat silně dramatizovaný souboj mezi dvěma dominantními výrobci velkých civilních letadel - americkým Boeingem a evropským Airbusem. Každou novou zakázku ale bude zřejmě doprovázet více než dříve zdůrazňované upozornění, že továrny budou muset vyvinout velké úsilí, aby stihly stanovené termíny dodávek.

    Boeing tento týden zvýšil svou dlouhodobou předpověď světové poptávky po velkých letadlech. Airbus, který v dosavadním průběhu tohoto roku vede nad Boeingem v poměru 247 ku 185, by svou prognózu měl představit v pondělí. Zdroje agentury Reuters ale očekávají, že v Le Bourget dají oba výrobci dohromady jen stěží zakázky na více než 500 letadel ve srovnání s objednávkami na 697 letadel z loňského sesterského aerosalonu ve Farnborough u Londýna.

    Aerosalonu se zúčastní i česká firma Aero Vodochody, která tam má podle listu E15 oznámit jména prvních zájemců o remotorizaci letounu L-39 Albatros. Firma nabízí uživatelům těchto strojů po celém světě výměnu původního motoru za moderní americký pohon Wiliams. Letounů L-39 Albatros podnik v letech 1970 až 1997 vyrobil kolem 2900 a dodal je do 40 zemí. Nyní jich po celém světě pořád ještě létá přes osm stovek.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka