Tchajwanský pilot omylem vypnul jediný fungující motor

02.07.2015

Pilot letadla tchajwanské společnosti TransAsia, jehož nehoda si vyžádala v únoru 43 obětí, omylem vypnul jediný fungující motor stroje. Stalo se tak poté, co druhý motor vypověděl službu. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na tchajwanský úřad řízení letecké dopravy.


V kokpitu panoval podle audionahrávky zmatek kvůli zhasnutí jednoho z motorů tři minuty po startu. Kapitán letadla Liao Ťien-cung pak vypnul i druhý motor a svou chybu si uvědomil příliš pozdě.

 

 

"Zatáhl jsem za špatnou páku," je slyšet vyděšený hlas jednačtyřicetiletého kapitána Liaa na nahrávce jen několik sekund před pádem stroje.

 

Pilot se několikrát pokusil motory nahodit, ale to se mu nepodařilo. "Náraz, náraz, připravte se na náraz," znějí poslední děsivá slova, jež nahrávka obsahuje.

 

Zpráva, která je součástí vyšetřování nehody, nikomu vinu za zřícení letadla nepřisuzuje. Podle agentury Reuters ze zprávy nicméně rovněž vyplývá, že zkušený pilot Liao v květnu 2014 neuspěl u testů na simulátoru, když se zvažovalo jeho povýšení na kapitána. Stalo se tak částečně proto, že nebyl schopen správně reagovat na vypovězení motoru po startu. Vyčítána mu byla nervozita a malé sebevědomí. U druhých zkoušek loni v červnu Liao prošel.

 

Letadlo společnosti TransAsia odstartovalo 4. února z Tchaj-peje k letu na tchajwanské souostroví Ťin-men nacházející se v těsné blízkosti pevninské Číny. Brzy po startu se ale naklonilo na bok, po přeletu dálnice zavadilo o dálniční nadjezd a zřítilo se do řeky. Z 58 lidí na palubě se podařilo 15 zachránit. Místní média pilota po nehodě oceňovala za to, jak dokázal s letounem manévrovat mezi výškovými budovami města a navést ho k řece.

 

Podle expertů bylo s jedním motorem turbovrtulové letadlo ATR 72-600 dál letuschopné.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka