České bitevníky cvičily zásahy i vzdušné souboje nad Litvou

15.07.2015

Čeští piloti s bitevníky L-159 Alca cvičili od konce června nad Pobaltím. Trénovali cvičné zásahy i vzdušné souboje. V rámci mezinárodního cvičení Baltic Eye v Litvě nalétali asi 150 hodin, uvedla armáda na svých webových stránkách. Poslední cvičení se koná dnes, piloty a pozemní personál poté bude čekat návrat na domovskou základnu v Čáslavi. Akce se kromě Čechů zúčastnili zástupci litevských, norských a italských vzdušných sil.


Čtveřice podzvukových letounů odletěla na letecké cvičení v pondělí 29. června. "Jedná se o česko-litevské cvičení, kterého se účastní i členské státy NATO, které momentálně plní úkoly Air Policingu ve vzdušném prostoru státu, který nedisponuje vlastním nadzvukovým letectvem," uvedla armáda. Cílem cvičení byl především výcvik litevských letovodů a předsunutých leteckých návodčích. "Demonstruje se tak také síla a odhodlání aliančních států ke společné obraně," poznamenali zástupci české armády.

 

 

Piloti šest dnů v týdnů létali čtyři mise denně, každá z nich trvala asi hodinu a půl. Ve vzdušném prostoru Litvy se tak neustále střídaly dvě dvojice L-159. Součástí výcviku byly i cvičné hotovostní zásahy a letecké souboje jeden na jednoho, dva na jednoho nebo dva na dva. "I proto součástí našeho vybavení jsou cvičné střely CATM-9M (Captive Air Training Missile)," uvedl podplukovník Jakub Štefánek ze Vzdušných sil Armády České republiky.

 

Piloti se zúčastnili i litevských oslav. "V pondělí 6. července jsme provedli průlet nad hlavním městem Vilnius ve formaci společně s dvěma norskými letouny F-16 a dvěma Eurofighter Typhoon italských vzdušných sil v rámci oslav litevského státního svátku," poznamenal Denis Dúbravčík, zástupce velitele 212. taktické letky, která létá na čáslavské základně s jednomístnými alky. Cvičení se zúčastnily čtyři desítky vojáků, jeho výsledky si armáda pochvaluje. "Skvělou práci odvedli i naši technici a pozemní personál. Letecká technika předvedla svou spolehlivost a v intenzivním třítýdenním nasazení jsme zvládli všechny naplánované mise bez technických problémů," uvedl Štefánek. České L-159 podle něj od roku 2007 podporují spojeneckou misi Baltic Air Policing, tedy dohled nad baltským nebem.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka