Před 15 lety v Paříži havaroval letoun Concorde

24.07.2015

Děsivá scéna se naskytla k vidění cestujícím na pařížském letišti Roissy odpoledne 25. července roku 2000. Letoun Concorde Air France směřující do New Yorku, se krátce po startu v 16 hodin 44 minut zřítil. Superstroj ze 70. let 20. století, považovaný do té doby za naprosto spolehlivý, ve svých troskách pohřbil 113 lidí. Nadzvukový Concorde, na jehož palubě byli především němečtí turisté, začal hořet na levém křídle již na zemi, ale posádka nemohla startovací manévr zastavit a musela vzlétnout.


Piloti se snažili bezúspěšně zatáhnout podvozek a nouzově přistát na nedalekém letišti v Le Bourget. Stále však ztráceli rychlost a kontrolu nad strojem, který se nakonec zřítil v moři plamenů na Hotelissimo. Havárie vyvolala všude a hlavně ve Francii velké emoce. Byla první katastrofou prvního nadzvukového dopravního letadla, které se stalo symbolem technického pokroku a také luxusu.

 

 

Fascinovaly amatérské fotografie a záběry hořícího letadla i obraz zkázy na místě katastrofy - jen kousek od francouzského hlavního města. Podle zprávy vyšetřovatelů bylo hlavní příčinou katastrofy proražení palivové nádrže kusem pneumatiky, kterou předtím roztrhla lišta upadlá z jiného letounu na startovací dráze. Air France a British Airways, jediné dvě společnosti, které Concordy mají, po neštěstí lety těchto strojů zastavily.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka