České gripeny začaly hlídat islandské nebe

29.07.2015

České gripeny dnes ráno začaly hlídat islandské nebe. Do severské země švédské stroje v českých službách přeletěly minulý týden. V pondělí a v úterý si piloti vyzkoušeli cvičné lety, od dnešního rána jsou připraveni k plnění úkolů. ČTK to dnes sdělila Magdalena Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu české armády. Čeští stíhači na Islandu, který nemá vlastní ozbrojené síly, vystřídali kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu.


Čtyři české gripeny začaly střežit nebe dnes v 06:00 islandského času (08:00 SELČ). "Jsem hrdý, že jsme sedmitýdenní cestu k nasazení zvládli tak, jak jsme si předsevzali," řekl k začátku měsíční mise velitel jednotky Martin Nezbeda. K tomu, aby mohla jednotka bezpečně na Islandu působit, musely jí švédské vzdušné síly v krátké době zvýšit skladové zásoby náhradních dílů a pozemního technického vybavení.

 

 

Právě ze Švédska od výrobce Saab si Česko 14 gripenů, které má ve výzbroji, pronajímá¨. Švédové také v rámci přepravního programu Strategic Airlift Capability za pomoci letounů Boeing C-17 Globemaster toto vybavení vážící 50 tun přepravily na severský ostrov, uvedl velitel skupiny leteckého pozemního personálu Jan Ďucha. České stroje budou hlídat nebe nad Islandem do půlnoci 25. srpna. Letouny by se poté měly hned vrátit zpět na mateřskou základnu v Čáslavi, a to opět v doprovodu italského tankeru KC-767, aby mohly tankovat za letu. O několik dnů později ze země odletí i technický personál.

 

Česká armáda na Island poslala pět letounů, čtyři budou v pohotovosti, pátý je záložní. Přelet byl původně naplánován na minulou středu, krátce po startu ale pilot jednoho z gripenů zjistil závadu. Všechny letouny se proto vrátily zpět do Čáslavy. Na Island poté odletěly o den později. V zemi působí i několik desítek českých vojáků pozemního personálu. Jde o čtvrté nasazení českých letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušného prostoru členských států NATO. V letech 2009 a 2012 chránily české stroje vzdušný prostor pobaltských států. Loni na podzim působily právě na Islandu, kde byly několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti. K ostrému startu ale povoláni nebyli. Do vzduchu se dostali díky cvičným letům.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 16.07.2017 20:34, Vložil : cheap jordans

Nike Air Jordan Mens,Nike Air Jordan Shoes, cheap jordans http://www.jordancheapes.com/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka