Cheb zřejmě získá do svého vlastnictví od státu dráhu letiště

04.08.2015

Město Cheb se dohodlo s ministerstvem dopravy na převodu přistávací dráhy chebského letiště na město. Zatím nevyužívanou betonovou dráhu chce město opravit, a zvýšit tak možnosti letiště, které je nejstarší v zemi, řekl dnes novinářům místostarosta Pavel Hojda (KSČM). "Začali jsme jednat o bezúplatném převodu chebské dráhy na město. Ministerstvo dopravy původně nechtělo převod povolit, protože ji získalo od ministerstva obrany jako potřebnou.


My jsme ale řekli, že pokud ji nechce stát převést, tak ať ji opraví. Nakonec jsme se na převodu dohodli," uvedl Hojda. Převod už čeká jen na podpis ministra financí. Podle Hojdy by ve vlastnictví města mohla být dráha do několika měsíců. V příštím roce pak chce město investovat odhadem deset milionů korun do opravy dráhy. Byla poškozena ještě za druhé světové války při spojeneckých náletech na město. Od té doby neslouží a letiště pro start a přistávání letadel využívá jen travnatou plochu vedle dráhy. V roce 2017 má letiště oslavit 100 let od svého vzniku.

 

 

Podle Hojdy by oprava dráhy mohla výrazně rozšířit možnosti letiště. Zatímco nyní na něm mohou přistávat jen malá letadla, betonová dráha by mohla sloužit i těžším strojům až s řádově 15 pasažéry. Navíc, na rozdíl od travnaté dráhy, by mohla dráha sloužit i v měsících, kdy se na trávě přistávat nedá. Chebské letiště, které je ve vlastnictví města, ale provozuje jej chebský aeroklub, nechce konkurovat mezinárodnímu letišti v Karlových Varech. Podle vedení města by ale mohlo nabídnout zázemí pro turistické nebo obchodní lety.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka