Rusko nevylučuje, že v Sýrii vybuduje svou leteckou základnu

17.09.2015

Ruský generální štáb dnes poprvé otevřeně připustil možnost vybudování ruské letecké základny v Sýrii. Zástupce náčelníka generálního štábu Nikolaj Bogdanovskij agentuře TASS řekl, že podobný krok nevylučuje, i když konkrétní plány Moskva prý zatím nemá. Z přípravy na otevření základny v Sýrii podezírá ruskou armádu americký Pentagon. Bogdanovskij během návštěvy Novosibirsku nevyloučil, že v budoucnu ruská letecká základna v Sýrii vznikne.


"Zatím takové plány nemáme. Nic ale není vyloučeno," prohlásil. Rusko má v Sýrii už letitou námořní základnu v přístavu Tartus, kterou dosud využívalo spíš jako servisní a logistické centrum. Podle zpráv ruského tisku ale od začátku srpna dodávky ruské výzbroje a vojenského materiálu do Sýrie stouply. Podle Moskvy jde o zbrojní zásilky vyplývající z platných obchodních dohod.

 

 

Pentagon tvrdí, že Rusové hodlají zřídit leteckou základnu u města Latákíja, které prozatím zůstává baštou syrského prezidenta Bašára Asada. Washington ale nemá o konkrétních vojenských záměrech Ruska v Sýrii úplně jasno, shodují se američtí komentátoři. Ministr zahraničí USA John Kerry o situaci v Sýrii hovořil v úterý s ruským kolegou Sergejem Lavrovem, byl to už jejich třetí telefonický rozhovor za posledních deset dní. Příští týden se do Moskvy vydá izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aby tlumočil znepokojení nad shromažďováním ruského arzenálu v blízkosti Izraele.

 

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest označil podporu Asada ze strany Moskvy za prohranou sázku. O cílech politiky Ruska v Sýrii prohlásil, že jsou "spíše nejasné". Moskva podle něj ze Sýrie učinila svůj satelit. Může to prý znamenat, že prezident Vladimir Putin sleduje spíš dlouhodobý cíl, ale jaký, to není podle Earnesta zcela jasné. Válka v Sýrii má být podle dnešních spekulací ruského tisku hlavním tématem Putinova projevu na nadcházející schůzi Valného shromáždění OSN v New Yorku. O situaci na ukrajinském Donbasu prý naopak ruský prezident vůbec hovořit nehodlá.

 

Podle dnešní zprávy listu The New York Times americká vláda nevylučuje, že by se prezident Barack Obama s ruským prezidentem mohl během zasedání OSN setkat. Názory mezi poradci Bílého domu na tuto otázku se ale prý zatím rozcházejí. Agentura TASS dnes s odvoláním na slova kremelského mluvčího Dmitrije Peskova napsala, že Putin na programu svého newyorského pobytu setkání s Obamou "zatím nemá". Dosavadní výsledky boje spojenecké koalice proti radikální organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku označilo dnes ruské ministerstvo zahraničí za skromné. Podle ruské diplomacie "vzniká otázka, jaké výsledky přineslo vysílání cizích vojenských sil na Blízký východ. Bohužel, úspěchy koalice v boji s Islámským státem vyhlížejí velmi skromně".

 

V bojích v Sýrii už padlo více než 170 ruských občanů válčících v řadách Islámského státu. Takové číslo dnes uvedla expertka Marianna Kučubejová z Protiteroristického střediska Společenství nezávislých států. Odhadla, že mezi bojovníky IS je asi 800 až 1500 ruských občanů, převážně ze severního Kavkazu. Jedním z nejvýznamnějším velitelů IS se stal mladý bojovník z Čečenska Umar Šíšání, který podle nepotvrzených zpráv možná už také padl. "V Čečensku není místo pro ty, co jen pošilhávají po IS," prohlásil promoskevský vládce Čečenska Ramzan Kadyrov při úterní schůzce s duchovními a rodiči mladých Čečenců, kteří na internetu vyjadřovali sympatie k IS.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka