V tělech z malajsijského boeingu prý byly střepiny rakety Buk

09.10.2015

V tělech obětí z malajsijského boeingu, který se loni v létě zřítil na východě Ukrajiny, se našly střepiny z protiletadlové rakety Buk. Tvrdí to podle nizozemských, ukrajinských a ruských médií Vasyl Vovk, který byl vedoucím ukrajinských expertů v mezinárodním týmu vyšetřujícím katastrofu letu MH17. Už v srpnu vyšetřovatelé zjistili, že úlomky nalezené na místě dopadu letadla nejspíše pocházely z rakety Buk. 

   

"Střepiny, jakož i úlomky letadla se našly v tělech obětí. Tyto díly jsou podobné vzorkům (rakety), poskytnutým expertům pro srovnávací analýzu," řekl Vovk. 

 

    

 

"Nikdo nepochybuje o tom, že malajsijský boeing byl sestřelen raketou Buk, která byla dodána z Ruska a po teroristickém činu vrácena zpět," prohlásil Vovk, podle kterého raketu nebylo možné separatistům na východě Ukrajiny předat bez vědomí a pomoci ruského ministerstva obrany. 

   

Podle novinářů nicméně nejde o stoprocentní důkaz proti Rusku, protože rakety Buk ze sovětské éry jsou i v ukrajinské výzbroji. A podle dalších členů mezinárodního vyšetřovacího týmu je verze o sestřelení boeingu raketou Buk sice nejvěrohodnější, ale nelze prý vyloučit ani jiné scénáře. 

   

Nizozemské úřady mají závěrečnou zprávu o příčinách neštěstí zveřejnit 13. října. Odhalení viníků má však na starosti jiný tým vyšetřovatelů. 

   

Katastrofu z loňského července nepřežilo všech 298 lidí, kteří na palubě malajsijského boeingu cestovali z Amsterodamu do Kuala-Lumpuru. Podle Kyjeva a Západu stroj zničila raketa Buk odpálená proruskými separatisty, Rusko naopak vinu svaluje na ukrajinskou armádu. 

   

Moskva v Radě bezpečnosti OSN vetovala návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro potrestání viníků tohoto leteckého neštěstí. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka