Pardubická ERA vyrobí 400 majáků pro letecký provoz v Norsku

19.10.2015

Společnost ERA z Pardubic dodá téměř 400 majáků pro řízení leteckého provozu na dvě norská letiště. Výrobce radarové techniky pro civilní a armádní sektor navazuje na spolupráci z roku 2007 s letištěm v Oslu. Řekla to dnes Lenka Stejskalová Reichová z firmy. Hodnotu svých kontraktů firma nezveřejňuje. Majáčky jsou umístěné na všech vozidlech, které se pohybují po areálu letiště. Osazují se na vozíky se zavazadly, záchranná a požární vozidla nebo pluhy pro úklid sněhu. Vysílají informace o své přesné poloze řídicí věži. Napomáhají tím snížit na minimum riziko střetu s letadlem.


"Vysílač je vlastním vynálezem společnosti, využívaným na čtyřech desítkách světových letišť včetně těch nejvytíženějších, například v Amsterdamu, Kodani, Frankfurtu, Istanbulu či v Singapuru. Za deset let jich ERA vyvezla přes 5000 kusů do 30 zemí," řekl Stejskalová Reichová. Kromě letiště v Oslu chystá společnost ERA zakázku na letiště Stavanger Sola, které leží na jihu země.

 

Foto: Historický vývoj produktů ERA

 

Kromě obvyklého leteckého provozu slouží i jako základna pro helikoptéry zásobující těžní věže na ropných polích v Severním moři na norském pobřeží. Stavangerské letiště bylo postaveno v roce 1937 a jako druhé v Evropě začalo používat moderní betonovou přistávací dráhu. Společnost ERA patří od roku 2011 skupině Omnipol. Letos firma oznámila, že do dvou let dokončí stavbu nového vývojového a výzkumného centra. Loni firma vydělala téměř 100 milionů korun při obratu přes půl miliardy, což byly nejlepší výsledky za 20 let existence společnosti.

 

Zdroj: ČTK, Foto: www.era.aero

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka