Čína koupí od Airbusu 100 helikoptér za miliardu eur Peking

30.10.2015

Čína koupí od evropského leteckého koncernu Airbus 100 helikoptér za zhruba jednu miliardu eur (27 miliard korun). Příslušnou smlouvu dnes podle agentury DPA podepsala čínská strana během návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové. Součástí dohody je i to, že Airbus v Číně postaví výrobní linku na lehké vrtulníky typu H135.


Kancléřka dnes společně s čínským premiérem premiérem Li Kche-čchiangem navštívila jeho rodnou provincii An-chuej a její metropoli, město Che-fej. Právě tam slavnostně podepsala celkem 15 smluv o vzájemné obchodní spolupráci. Už ve čtvrtek byl během jednání Merkelové s předsedou čínské vlády podepsán kontrakt, podle kterého Čína od Airbusu nakoupí 130 letounů v celkové hodnotě kolem 17 miliard dolarů (přes 420 miliard korun).

 

Součástí smlouvy je nákup 100 strojů pro střední tratě A320 a také potvrzení dříve dojednané objednávky 30 dopravních letounů A330 k dálkovým letům. Airbus vede konkurenční boj o čínský trh s americkou společností Boeing, která v září podepsala se skupinou čínských firem historickou smlouvu na dodání 300 letounů v hodnotě 38 miliard dolarů (942 miliard korun). Americká firma odhaduje, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat 6330 nových letadel v celkové hodnotě asi 950 miliard dolarů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka