Nejhorší katastrofa v dějinách Ruska: Příčiny nehody nad Egyptem stále neznámé

02.11.2015

Příčina sobotního pádu ruského letadla, které se i s 224 lidmi na palubě zřítilo nad Egyptem, dosud není známa. Spekuluje se, že katastrofu mohl způsobit výbuch na palubě či únava materiálu. Vyšetřovatelé tvrdí, že na závěry je ještě brzy. Do Petrohradu dnes nad ránem přepravil ruský speciál prvních 144 těl obětí. Petrohrad a přilehlá Leningradská oblast prodloužily na dnešek a na úterý smutek, celá země již státním smutkem uctila památku obětí v neděli. Havárie Airbusu A321 je označována za nejhorší katastrofu v dějinách ruského letectví, nehodu nikdo nepřežil. 


Ruská letecká společnost Kogalymavia tvrdí, že její letoun, který se zřítil na Sinajském poloostrově během letu z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, byl ve vynikajícím technickém stavu a ve vzduchu se rozpadl vlivem mechanického působení zvenčí. Tuto verzi však podle agentury Reuters nepotvrzují údaje z černých skříněk, letadlo prý z vnějšku zasaženo nebylo. Britský bulvární list Daily Mail s odvoláním na nejmenované experty napsal, že podle tvaru některých trosek mohl katastrofu způsobit výbuch na palubě, patrně výbuch bomby.

 

 

V ruských médiích se objevily dohady, že za katastrofou mohl být slabý výbuch v zavazadlovém prostoru, případně únava materiálu stroje či exploze motoru. Ruští vyšetřovatelé nadále prověřují poměry v letecké společnosti. Uvedly, že firma dlužila na výplatách za dva měsíce. Kogalymavia to potvrdila, na bezpečnost to prý ale vliv nemělo. Společnosti v případě odhalení nedostatků hrozí ztráta licence, zatím ale dál létá z Ruska do turistických středisek v Turecku a v Egyptě.

 

 

 

 

V Rusku mezitím začíná identifikace přivezených těl na základě genetických testů, s výjimkou asi čtyř Ukrajinců byli všichni Rusové. Příbuzní, od nichž chtějí úřady vzorky DNA, se sjeli do Petrohradu. Pozůstatky budou rodinám předány až po určení totožnosti, další převoz těl je plánován na dnešní večer. O zhruba stovku pozůstalých nadále pečují psychologové. Záchranáři, včetně těch ruských, již prohledali na Sinaji oblast o rozloze 20 kilometrů čtverečních.

 

Nyní oblast rozšířili o dalších deset čtverečních kilometrů. Pátrání na místě tragédie podle ruského ministerstva pro mimořádné situace potrvá tak dlouho, dokud se nenajdou pozůstatky všech obětí. Dříve se v médiích objevily zprávy, že pátrací operace dnes večer skončí. Pojišťovna Ingosstrach, u níž byli cestující a posádka pojištěni, uvedla, že vyplatí na jednoho cestujícího více než dva miliony rublů (asi 770.000 Kč). Sobotní letecká katastrofa fakticky v Rusku zastavila prodeje leteckých zájezdů do zahraničí. Rusko ochromil strach z létání a operátoři čekají nejen pokles poptávky, ale i hromadné rušení již zakoupených zájezdů.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: ilustrační foto, Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka