Havárie nad Sinajem byl pravděpodobně atentát, zní z Británie a USA

06.11.2015

Příčinou havárie ruského letadla na Sinajském poloostrově byl pravděpodobně atentát odnože radikální skupiny Islámský stát (IS) působící v Egyptě. Myslí si to britský premiér David Cameron i ministr zahraničí Philip Hammond. Naopak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil dosavadní hypotézy za spekulace. České ministerstvo zahraničí na rozdíl třeba od Británie či Irska v souvislosti s pádem letadla nemění doporučení k cestám do Egypta.


Poprvé o možnosti, že na letadlo byl spáchán pumový atentát, otevřeně hovořily ve středu Británie a Spojené státy. Britský ministr zahraničí Hammond dnes tuto možnost označil za "velmi pravděpodobnou". V podobném duchu se vyjádřil i britský premiér Cameron, který dnes v Londýně jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Egyptské úřady ale oficiálně ještě vyšetřování neukončily a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena.

 

 

Také předseda amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul označil dnes verzi o atentátu jako příčině neštěstí za pravděpodobnou. Spojené státy berou velmi vážně možnost, že ruský dopravní letoun nad Sinajským poloostrovem se zřítil kvůli bombě na palubě. V rozhlasovém rozhovoru to dnes prohlásil prezident USA Barack Obama. Potvrdil tak dřívější zprávy americké rozvědky, podle níž byla katastrofa na Sinaji zřejmě dílem Islámského státu. "Je, myslím, možnost, že na palubě byla bomba. A bereme to velmi vážně," konstatoval prezident. "Než přijde definitivní závěr, strávíme ještě hodně času, aby naši vyšetřovatelé a zpravodajci zjistili, co se stalo. Je ale jistě možné, že na palubě byla bomba," dodal. 

 

Airbusu se ale podle McCaula mohl odlomit také ocas, na němž se před několika lety prý pracovalo. "Všechny verze o tom, co se stalo a proč, musejí dodat vyšetřovatelé a ti zatím nic neoznámili," uvedl dnes mluvčí Kremlu Peskov a odmítl všechny dosavadní teorie o příčinách pádu stroje jako spekulace.

 

Rusko prý žádnou z nich nevylučuje, ale vyzdvihovat jenom jednu prý není správné. Že je příliš brzy na to činit závěry, si myslí i ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ministrovi dopravy ale nařídil vyjednat se státy, kam létají ruské letecké společnosti, zpřísnění bezpečnostních opatření. Rusko varuje před unáhlenými závěry, ale z okruhu egyptských vyšetřovatelů prosákly zprávy, že katastrofu způsobil výbuch motoru. Oficiální výsledky analýzy černých skříněk zatím nejsou k dispozici. I podle dnešního prohlášení předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michaela McCaula byla na palubě letadla bomba nastražená radikály z organizace Islámský stát (IS). Naznačují to prý dosavadní důkazy. 

 

 

V troskách letadla, které se minulý týden zřítilo na severu Sinajského poloostrova, zemřelo 224 lidí. Stroj patřil ruské společnosti Kogalymavia, která dnes zastavila lety všech svých airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu. Podle agentury TASS bylo zatím identifikováno 58 obětí a čtyři z nich byly předány příbuzným k pohřbení. Rovněž bylo ukončeno prohledávání 33 kilometrů čtverečních v okolí vraku letadla. Pátrání pokračuje na zbylých sedmi kilometrech čtverečních. K odpovědnosti za pád letadla se krátce po neštěstí přihlásili radikálové z IS působící na Sinaji; ve středu své tvrzení zopakovali s tím, že to nemusejí ničím dokazovat.

 

Zdroj: redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka