Lufthansa kvůli stávce zrušila 290 letů, včetně spojů do Prahy

06.11.2015

Stevardi a letušky největších německých aerolinek Lufthansa vstoupili dnes ve 14:00 SEČ do stávky. Aerolinky kvůli tomu na dnešek zrušily 290 letů z Frankfurtu nad Mohanem a z Düsseldorfu a opačným směrem. Protestní akce se dotkne i spojení mezi Českou republikou s Německem. Celkem dnes Lufthansa zrušila 290 letů, z toho 23 mezikontinentálních spojení. Stávka tak postihne asi 37.500 cestujících, oznámily aerolinky.


Lufthansa nabízí pasažérům možnost bezplatně stornovat letenky nebo je přesunout na jiný termín. Pro cestující, kteří měli ve Frankfurtu přestupovat a jejich další spojení bylo zrušeno, zamluvila společnost 2500 hotelových pokojů. Dnes stávka potrvá do 23:00 SEČ a vztahuje se pouze na kmenové aerolinky Lufthansa, nikoliv na jejich dceřiné společnosti. V sobotu protest potrvá od 06:00 do 23:00 SEČ a dotkne se části vnitrostátních a evropských letů vypravovaných z Frankfurtu. V neděli by se podle aktuálního prohlášení svazu UFO nemělo stávkovat vůbec, v pondělí však bude protestní akce pokračovat. Odbory jsou ale připraveny stávku přerušit, pokud Lufthansa přistoupí na jejich požadavky na mzdové a pracovní podmínky.

 

 

"Velmi tohoto kroku litujeme, jinou alternativu ale nevidíme," uvedl k zahájení stávky šéf svazu UFO Nicoley Baublies. Odbory se přou s vedením aerolinek o pracovní a mzdové podmínky. Požadují mimo jiné vyplacení jednorázové prémie k platu ve výši 2000 eur (54.200 Kč) všem stevardům a letuškám Lufthansy. Kromě toho žádají zachování stávajícího programu penzijního zabezpečení, který chce Lufthansa omezit.

 

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Předchozí stávky omezily mimo jiné letecké spojení mezi Prahou a Německem. Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Lufthansa se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka