V Lufthanse stále stávkují. Ruší se i lety do Česka

09.11.2015

Palubní personál aerolinek Lufthansa dnes pokračuje ve stávce, která citelně omezí provoz na frekventovaných letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu a Mnichově. Podle dosavadních informací dopravce bylo zrušeno celkem 929 letů, což postihne na 113.000 cestujících, uvedla agentura DPA. Výpadky se týkají také pravidelných linek mezi Frankfurtem nad Mohanem, Mnichovem a Prahou, podle mluvčí pražského Letiště Václava Havla bylo dosud zrušeno jedenáct párů letů. 


Stávka palubního personálu začala v pátek a pokračovala v sobotu; v neděli běžel provoz standardně. Během prvních dvou dnů stávky se výpadky dotkly především spojů na kratší vzdálenosti, zrušeno jich bylo přes 800. Dnes byly ovšem až na několik výjimek zrušeny i dálkové mezikontinentální lety. Předpokládá se, že dnes neodletí asi třetina z plánovaných 3000 letů Lufthansy. Linky dceřiných společností Lufthansy postiženy nejsou.

 

 

Stávka se dotkla i letů z Prahy do Německa. Zrušeno bylo jedenácti párů spojů, včetně pětice letů plánovaných na dnešek. V pátek šlo o dvojici letů do a z Frankfurtu, v sobotu pak o čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem a dnes jde o rovněž o čtyři páry spojů do a z Frankfurtu a o jeden pár spojů Praha - Mnichov. Řekla to mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Na úterý zatím žádné zrušené lety nahlášeny nejsou, to se ale může změnit, dodal mluvčí.

 

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím společnost nevyčíslila, její mluvčí ale uvedl, že denně firma přichází o desítky milionů eur. "Konkrétní ztráty ale budou známy v nadcházejících týdnech, až budeme vědět, kolik pasažérů požádalo o kompenzace, kolik si lety přerezervovalo a kolik pasažérů jsme ubytovali v hotelech," dodal. "Dopravce je cestujícím povinen poskytnout přesměrování na náhradní let v nejbližší možný termín a po dobu čekání bezplatné občerstvení a v případě potřeby i ubytování," informovalo dnes Evropské spotřebitelské centrum ČR (ESC). Cestující s letenkou na tento týden by měli Luthansu kontaktovat a v případě problémů se obrátit na ESC či Úřad pro civilní letectví.

 

Lidé mohou mimo jiné odstoupit od smlouvy a požádat o vrácení peněz. Stávka je však podle ESC považována za mimořádnou okolnost, a cestující tak nemají právo na paušální náhradu škody. Vedení společnosti Lufthansa bude o situaci v aerolinkách dnes jednat na krizovém zasedání a v 18:00 SEČ vydá prohlášení. K délce trvání stávky se dnes chtějí vyjádřit také odbory. Pro palubní personál odbory požadují mimo jiné jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur (54.200 Kč) a zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chtějí aerolinky omezit.

 

Lufthansa se v posledním roce snaží o snížení nákladů. Firma se obává, že při zachování současného stavu nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem. Dnešní stávka má na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu skončit ve 23:00, v Mnichově potrvá až do půlnoci. Pokud se vedení odborů s firmou nedohodne, bude stávka pokračovat opět v úterý ráno a může trvat až do pátku.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka