Drony místo dravců. Vědec navrhuje změnu ochrany letiště

09.11.2015

Dravce, kteří chrání letiště před přítomností menších ptáků, by mohly v budoucnu nahradit drony. Takový postup navrhuje výzkumný pracovník českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) Ladislav Bartuška. S projektem biologické ochrany vyhrál národní kolo soutěže European Satellite Navigation Competition 2015. Řekl to mediální zástupce školy Zdeněk Zuntych. K odehnání hejn ptáků letiště zatím využívají především živé dravé ptáky, ale i pyrotechnické a akustické metody.


Bartuškova koncepce s drony kombinuje některé dosavadní metody, jako je třeba akustické odhánění ptactva, s využitím zařízení na palubě dronu a speciální software. Ten umožňuje částečně autonomní řízení bezpilotních prostředků v reakci na pohyb ptactva v jeho okolí. Drony prý navíc mohou spolupracovat navzájem v prostoru bezpečnostních letových zón u letiště, aniž by došlo ke střetu s letadlem samotným. "Každý dron bude mít navíc na palubě kameru, která zároveň umožní monitorovat ostatní bezpečnostní parametry v okolí letiště.

 

 

Lze tedy například zamezit narušení letového provozu jinými civilními drony, kdyby se někdo rozhodl s touto kvadrokoptérou létat v jeho okolí," řekl Bartuška. Přítomnost ptáků na letišti představuje nebezpečí především pro startující a přistávací letadla. V takovou chvíli hrozí nasání ptáků do motorů, což může způsobit až fatální závadu na stroji. Vzniklé škody pak leteckým společnostem způsobují ekonomické ztráty a především ohrožují bezpečnost dopravy. "Každé mezinárodní letiště proto musí mít biologickou ochranu," uvedl Bartuška.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka