Turisté se z Egypta houfně vrací, zpřísňují se bezpečnostní opatření

09.11.2015

Rusko už z Egypta převezlo domů 23.000 svých turistů. Oznámil to dnes viceprezident sdružení ruských cestovních kanceláří Dmitrij Gorin. Pokračuje také přeprava Britů ze Šarm aš-Šajchu, kde turisté uvízli po pádu ruského letadla na Sinaji. V Šarm aš-Šajchu jsou podle novinářů viditelně zpřísněná bezpečnostní opatření, a to nejen na letišti, ale i u pláží. Na některých prý je vidět víc policistů než turistů.


Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě se 31. října zřítilo nad severem Sinajského poloostrova. Nikdo z pasažérů ani posádky nepřežil. Příčina neštěstí stále není oficiálně známá, ale spekuluje se o bombě. Británie jako první začala své občany minulý týden přepravovat za mimořádných bezpečnostních opatření zpět do vlasti, Rusko se k ní připojilo později zákazem všech letů do Egypta. Před cestami do Egypta své občany varovalo Dánsko, Norsko a Finsko.

 

Minulý týden bylo v Egyptě asi 80.000 Rusů a kolem 30.000 Britů. Gorin řekl, že do dnešního poledne bylo do Ruska dopraveno už 23.000 ruských občanů. Stejně jako Britové mohou cestovat jenom s příručními taškami, ostatní zavazadla přepravují odděleně nákladní letadla. Podle některých informací mohla být ve zříceném letadle bomba v nákladním prostoru. 

 

Letiště v Šarm aš-Šajchu dnes zaplavily stovky turistů čekajících na svá letadla. Opatření jsou mimořádně přísná a Egypťané u vjezdů na letiště kontrolovali všechny automobily bez výjimky. "Všude jsou kamery a policisté v civilu, aby zajistili bezpečnost turistů v Šarm aš-Šajchu," řekl agentuře AFP jeden z policistů hlídkujících u nákupního střediska. V rudomořských letoviscích je podle odhadů ruské a britské vlády stále asi 70.000 Rusů a na 15.000 Britů.

 

Egyptské úřady přesnější údaje o počtu odvezených turistů nevydaly. Většina egyptského tisku se připojila k vládě a kritizuje únik informací z vyšetřování nehody. Egypt trvá na tom, že teorie o teroristickém útoku se zatím nepotvrdila. Některé egyptské noviny otiskují reportáže s turisty, kteří si pochvalují Šarm aš-Šajch a chtějí tam zůstat do konce dovolené. Egypt se snaží za každou cenu zachovat důvěru cizinců, protože se s odlivem turistů potýká od revolučního roku 2011. Zatímco v roce 2010 Egypt navštívilo 15 milionů lidí, loni jich bylo deset milionů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka