Aerolinky Pan Am uskutečnily před 80 lety let s poštou přes Tichý oceán

23.11.2015

První komerční let přes Tichý oceán uskutečnila před 80 lety, 22. listopadu 1935, americká letecká společnost Pan American Airways (Pan Am). Poštovní zásilky přepravila ze San Franciska přes Havaj do Manily. Společnosti patří i další prvenství. V roce 1929 jako první zavedla na palubě službu letušek, či spíše stevardů - do roku 1944 zaměstnávala k těmto účelům výhradně muže. 


V listopadu 1935 a v říjnu 1936 přeletěl její létající člun jako první přes Pacifik s 15 cestujícími - z Kalifornie do Hongkongu. Týž měsíc zahájila Pan Am pravidelnou leteckou přepravu osob přes Pacifik (do Manily). Jako první na světě zahájila Pan Am také v červnu 1939 pravidelnou osobní leteckou dopravu přes severní Atlantik. V létajícím člunu Yankee Clipper cestovalo všech 74 cestujících jako v luxusním apartmá hotelu Ritz.

 

 

Do roku 1945, kdy měla na mezinárodní lety v USA monopol, uskutečnila Pan Am 455 takových letů. Pan American Airways vznikly v roce 1927, týž rok v říjnu uskutečnily první let, tehdy jen s poštou, z Floridy do Havany, a na stejné trase se v lednu 1928 odehrál jejich první let s pasažéry. V 80. letech postihla Pan Am hluboká ztráta, na níž se projevil i nejkrvavější teroristický útok v Evropě, při němž po výbuchu jejího letounu nad skotským Lockerbie v roce 1988 zemřelo 270 lidí. V roce 1991 Pan Am zkrachovala.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka