Svět letectví před příchodem letušek: Palubě vládli mužští stevardi

23.11.2015

Vývoj povolání letušek a stevardů pracujících v leteckém průmyslu sahá hluboko do historie. Před masivním nástupem žen do tohoto odvětví byla pozice palubního personálu připisována z majoritní části pouze mužům. Prvním stevardem byl Němec jménem Heinrich Kubis, který pracoval na palubě letounu LZ-10 Schwaben zeppelin v roce 1912, píše online deník The Society pages. Oblečen byl do obleku s motýlkem, vše muselo být perfektně upraveno. Dalším významným stevardem byl pouze čtrnáctiletý Jack Sanderson. V roce 1922 byl najat leteckou společností The Daimler Airway (později součást British Airways), měl perfektně padnoucí uniformu a vytříbené chování. Stevardi byli obecně bráni jako elitní povolání. Měli na starosti péči o pasažéry. Pomáhali jim do letadla, usadit na sedadle, zajistit zavazadla a podávali jim občerstvení. 


S raným nástupem komerčního létání v USA se jako stevardi objevovali stále pouze muži. Například letecká společnost Pan American najímala pouze muže po dobu dlouhých 16 let. Role stevardů byla společností brána velice vážně. S rozvojem leteckého půmyslu a příchodem žen pozici stále více zaujímaly letušky. Stejně, jako kdysi ryze mužský sport roztleskávání, se do něj postupně dostaly ženy, až se staly na této doméně dominantními. 

 

 

První zmínka o ženě letušce dle Aviation online magazínu je z roku 1930. Společnost United Airlines jako první najala ženskou letušku. Byla jí zdravotní sestra a pilotka Ellen Church. Ellen se nejdříve chtěla stát pilotem, ale letecká společnost nechtěla přijmout ženu. Ellen navrhla, že by mohla být letuškou, protože je zdravotní sestra a jako taková vyvolá v lidech pocit bezpečí během letu. Díky jejímu nápadu začaly i ostatní letecké společnosti najímat zdravotní sestry. Dokázaly lidem pomoci, když jim bylo špatně a když potřebovali menší lékařské ošetření.

 

Létání v té době nebylo zdaleka tak pohodlné, jako dnes. V kabině byl veliký hluk vycházející z motoru letounu a lidé dostávali při příchodu do letadla špunty do uší. Sedadla byla tvrdá a nepohodlná. Letušky se staraly i o občerstvení, nosily lidem svačiny. Nebyly považovány za součást elitní skupiny tak, jako dříve mužští stevardi. Naopak musely pracovat dlouhé směny a byly podprůměrně placeny. 

 

Během druhé světové války letušky a zdravotní sestry v jedné osobě opustily aerolinky a přidaly se k armádě. Letecké společnosti z tohoto důvodu najaly mladé a nezkušené ženy, které nebyly zdravotní sestry. Letecké organizace vyžadovaly, aby se nově přijaté letušky zavázaly k tomu, že nebudou mít děti a ani se neožení. Jinak jim bude hned vypovězena smlouva.  V roce 1960 bojovaly ženy o svá lidská práva a dožadovaly se změny, kterou také získaly. Snížila se přísná kritéria umožňující pouze mladým svobodným ženám, které měly předepsanou váhu a výšku, aby se staly letuškami. Mohly bez problému založit rodinu a vdát se. Nové možnosti práce na pozici palubního personálu vznikly i pro afro američany. 

 

Zdroj: Redakce, The Society Pages, Aviation Online Magazin, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka