Ukrajina zakázala ruským letadlům přelet nad zemí

27.11.2015

Ukrajina dnes zakázala tranzitní lety všech ruských leteckých společností přes svůj vzdušný prostor. V Kyjevě to oznámil premiér Arsenij Jaceňuk. Moskva by podle premiéra mohla zneužívat ukrajinský vzdušný prostor k provokacím. Ruské letecké společnosti označily ukrajinské embargo za bezvýznamné. Vláda už vydala příslušný pokyn ukrajinské správě civilního letectví Ukraeroruch, řekl podle agentury Unian premiér na zasedání kabinetu. 


Na schůzi vlády bylo rozhodnuto i o tom, že státní monopol Naftogaz nebude v Rusku kupovat žádný další plyn, aby se snížila energetická závislost země na Moskvě. "Ruské letecké společnosti a ruské letouny už nemají právo využívat ukrajinský vzdušný prostor," konstatoval Jaceňuk. Rozhodnutí je podle něj spojeno i s "nynější vyostřenou vojenskou a zahraničněpolitickou situací".

 

 

Rusko může zneužít ukrajinský vzdušný prostor k provokacím, řekl podle agentury Unian předseda vlády bez dalšího upřesnění. Mluvčí ruské agentury civilního letectví Rosaviacija agentuře TASS řekl, že ukrajinský zákaz není příliš významný. "Po katastrofě u Doněcku (červencovém sestřelení malajsijského letadla) absolutní většina ruských aerolinek z bezpečnostních důvodů přes Ukrajinu nelétá," uvedl mluvčí.

 

"Ukrajinský zákaz proto není příliš aktuální," dodal. Letecké spojení mezi ruskými a ukrajinskými městy fakticky nefunguje už od konce října, kdy Kyjev zakázal lety na Ukrajinu ruským společnostem, které provozují linky na anektovaný Krym. Moskva odvetou odepřela lety do Ruska pěti ukrajinským leteckým společnostem. Zákaz tranzitních letů pro ukrajinské letouny Rusko vydalo už loni. Kyjev podle Jaceňuka doufal, že Rusko se odhodlá ke konstruktivnímu dialogu o obnovení letecké dopravy. Protože se to nestalo, bylo schváleno dnešní rozhodnutí, řekl premiér.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka