Komerční banka refinancuje úvěr aeroholdingu na terminál 2 v Praze

04.12.2015

Společnost Český aeroholding refinancuje půjčku na výstavbu Terminálu 2, kterou jí v roce 2003 poskytla Evropská investiční banka. Vítězem tendru na nový pětimiliardový úvěr se stala Komerční banka. Aeroholding si od tohoto kroku slibuje úsporu nákladů a zlepšení ratingu. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. "Oproti podmínkám původního úvěru od Evropské investiční banky přefinancování přinese společnosti úsporu v celkových nákladech dluhu okolo 230 milionů korun. Uspořené peníze chceme investovat do dalšího rozvoje a posilování bezpečnosti Letiště Václava Havla Praha," uvedl předseda představenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř. 


Terminál 2 pražského letiště byl otevřen v lednu 2006. Jeho vybudování stálo 8,2 miliardy korun. Letiště projekt hradilo zčásti z vlastních zdrojů a zčásti z úvěru Evropské investiční banky. Terminál slouží k odbavování letů v rámci Schengenského prostoru. Skupinu Český aeroholding tvoří společnosti Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, letecký dopravce České aerolinie, ve které holding drží zhruba pětinový podíl, dále firma Czech Airlines Technics a společnost Czech Airlines Handling.

 

 

Jediným akcionářem holdingu je ministerstvo financí. Loni aeroholding hospodařil se ztrátou 324 milionů korun, zatímco o rok dříve to bylo 44 milionů. Důvodem bylo jednorázové přecenění majetku a výsledky ČSA. Hrubý provozní zisk EBITDA loni vzrostl o 400 milionů na 3,6 miliardy korun.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka